Zakażenie omikronem. Lekarze zwracają uwagę na charakterystyczny objaw

Nowy wariant koronawirusa nazwany omikronem wzbudził konsternację naukowców na całym świecie. Choć teoretycznie powoduje mniej uciążliwe objawy, jest dużo bardziej zakaźny, przez co szybciej się rozprzestrzenia. Badania z Wielkiej Brytanii wskazują, że zakażenie omikronem może być widoczne na skórze.

Więcej artykułów o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

O ciekawej zależności poinformował dr David Lloyd z Londynu. Specjalista zaobserwował, że u około 15 proc. dzieci zakażonych omikronem, wystąpiła wysypka na całym ciele. Choć początkowo uznano, że to objaw charakterystyczny jedynie dla najmłodszych, okazało się, że zdarza się też u dorosłych.

Omikron. Jak rozpoznać zakażenie?

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, objawy choroby pojawiają się na przestrzeni 3-5 dni od chwili zakażenia. Oznacza to, że omikron inkubuje się znacznie szybciej, niż poprzednie warianty SARS-CoV-2.

Objawy zakażenia omikronem różnią się jednak od tych zauważalnych chociażby przy alfie czy delcie. Przykładowo, u pacjentów dużo rzadziej dochodzi do utraty węchu lub smaku. Zdaniem specjalistów, najczęściej mamy do czynienia z objawami grypopodobnymi. Łatwo więc pomylić koronawirusa ze zwykłym przeziębieniem. Wśród pięciu najczęstszych symptomów są wymieniane:

  • katar,
  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • zmęczenie i kichanie,
  • drapanie w gardle.

Charakterystyczna wysypka

Jak wynika z danych zbieranych przez aplikację ZOE COVID (setki tysięcy osób rejestrują w niej swoje objawy powiązane z dominującym wariantem delta, jak i omikronem), bardzo charakterystycznym symptomem zakażenia omikronem są zmiany skórne. 

Brytyjczycy zmagają się z dwoma rodzajami wysypek. Pacjenci wskazują, że jedną z nich jest swędząca wysypka, która przypomina wypukłe guzki na skórze. Najczęściej jej wystąpienie poprzedza intensywne swędzenie stóp lub dłoni. Drugim rodzajem są pokrzywki czyli małe, swędzące krostki. Badani wskazują, że wysypka ta najczęściej pojawia się na kolanach, grzbietach dłoni i stóp oraz łokciach. 

Warto pamiętać, że po zaobserwowaniu powyższych objawów, najlepiej będzie skontaktować się z lekarzem. 

Zobacz wideo
Więcej o: