Więcej na temat szczepień przeciw COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl
Badania nad ewentualnym wpływem szczepionek mRNA na tak zwaną rezerwę jajnikową przeprowadzono w Sheba Medical Center w Tel-Hashomer w Izraelu. Wzięło w nich udział 129 kobiet w wieku od 18 do 42 lat. Badane osoby zostały zaszczepione dwiema dawkami szczepionki Pfizer-BioNTech w odstępie 21 dni. Z badania wykluczono kobiety z niewydolnością jajników, będące w trakcie leczenia niepłodności albo w ciąży.
Próbki krwi zostały pobrane przed pierwszym podaniem szczepionki oraz po trzech miesiącach od szczepienia. Celem było zbadanie poziomu AMH oraz przeciwciał antyCOVID-19.
AMH (hormon antymüllerowski lub czynnik antymüllerowski), jest produkowany w pęcherzykach jajnika przez komórki otaczające jajeczka gotowe do wzrostu. Badanie AMH ma na celu określenie poziomu tego hormonu w organizmie kobiety, a więc ocenę tzw. rezerwy jajników, determinującej szansę na zajście w ciążę. Jest badaniem obiektywnym, nie zależy od cyklu miesiączkowego czy też od aktualnie prowadzonej terapii hormonalnej.
Badania zostały udostępnione przez czasopismo "Human Reproduction".
Naukowcy podają, że przed podaniem szczepionki średni poziom AMH u badanych kobiet wyniósł 5.3 ± 4.29 µg/L, a na końcu badania, czyli po trzech miesiącach od drugiej dawki - 5.3 ± 4.50 µg/L. Wykonano ponadto analizę danych pochodzących z różnych grup wiekowych. Były to trzy grupy kobiet: poniżej 30 lat, od 30 do 35 lat oraz powyżej 35 lat. U kobiet w wieku powyżej 35. roku życia poziom AMH był cały czas znacznie niższy, co jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Niemniej jednak nie zaobserwowano różnic poziomów AMH przed i po szczepieniu w żadnej z grup wiekowych. Innymi słowy, nie znaleziono dowodów na istnienie powiązań pomiędzy stopniem odpowiedzi immunologicznej a poziomem AMH w żadnej grupie wiekowej.
- W tym badaniu wszystkie zaszczepione kobiety miały podwyższone poziomy przeciwciał anty-COVID-19 po trzech miesiącach od podania szczepionek. Nie znaleźliśmy jednak żadnego związku pomiędzy poziomem przeciwciał a poziomem AMH - mówi dr Aya Mohr-Sasson.
U źródeł tych badań stała teza, że nie można wykluczyć wpływu COVID-19 lub szczepienia poprzez interakcję pomiędzy komórką oocytową a komórkami somatycznymi.
- Szczepienia mRNA nie są związane ze spadkiem rezerwy jajnikowej po trzech miesiącach. Wyniki naszego badania mogą pomóc kobietom, które wahają się przed szczepieniami przeciwko COVID-19 ze względu na obawy dotyczące jego wpływu na przyszłą płodność. Informacje te mogą być bardzo ważne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów - napisali naukowcy w podsumowaniu.
Źródła: MedicalXPress.com, Human Reproduction