Więcej na temat COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl
Nie istnieją żadne duże badania, które oceniałyby obiektywnie wpływ alkoholu na skuteczność szczepienia lub na wystąpienie niepożądanych reakcji poszczepiennych po zastrzyku na COVID-19. Niemniej jednak efekty działania alkoholu mogą potencjalnie maskować występowanie reakcji poszczepiennych i opóźniać zgłoszenie się po pomoc lekarską. Chociażby z tego powodu większość lekarzy zaleca pacjentom stronienie od alkoholu przynajmniej na 24 godziny od podania szczepionki.
Portal szczepienia.info, prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH-PIB), na pytanie, czy można pić alkohol przed lub po szczepieniu przeciw COVID-19, odpowiada podobnie.
- Nie badano wpływu picia alkoholu przed lub po szczepieniu przeciw COVID-19 na odpowiedź poszczepienną. Picie alkoholu jako takie nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia. W drukach informacyjnych, dotyczących szczepionek przeciw COVID-19, nie ma informacji na temat związku pomiędzy piciem alkoholu a szczepieniem - czytamy na stronie.
PZH-PIB dodaje jednak, że nieliczne co prawda badania, obejmujące inne szczepionki pokazują, że spożycie alkoholu może skutkować gorszą odpowiedzią poszczepienną.
- Wiadomo też, że alkohol, szczególnie stosowany regularnie w dużej ilości, może negatywnie działać na układ odpornościowy. Celem szczepienia jest uzyskanie jak najwyższego poziomu uodpornienia przeciw COVID-19, dlatego należy zminimalizować działanie wszystkich możliwych czynników zewnętrznych, które mogą osłabiać działanie szczepionki - radzą eksperci PZH-PIB.
Dodatkowo alkohol utrudnia zidentyfikowanie potencjalnej reakcji poszczepiennej (po dużej dawce alkoholu możemy mieć nudności, o bólu głowy już nie wspominając). A to oznacza, że pomoc lekarska może się opóźnić, jesli będzie potrzebna. I, jak przypominają eksperci, skutki uboczne szczepionki mogą nam doskwierać przez 2-3 dni. To na przykład wysoka temperatura, na którą radzi się brać paracetamol. A ten lek z kolei źle działa, gdy jest zażywany po alkoholu.
Zatem alkohol może potencjalnie osłabić naszą reakcję immunologiczna na szczepionkę. Zastrzyk rozpoczyna bowiem całą kaskadę odpowiedzi ze strony organizmu, a więc jego kondycja nie jest bez znaczenia.
Źródła: szczepienia.info, The New York Times