Ból ręki po szczepieniu przeciwko COVID-19. Czy trzeba się niepokoić? Wyjaśniamy

Ból ręki po szczepieniu przeciw COVID-19 to jeden z niegroźnych skutków iniekcji, który jest zgłaszany przez pacjentów po przyjęciu preparatu. Może towarzyszyć mu także obrzęk. Jaka jest przyczyna takiego bólu? Czy trzeba się nim martwić? Wyjaśniamy.

Po przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19 jestem z najczęstszych odczynów poszczepiennych jest ból ramienia w miejscu wstrzyknięcia. Czasem może towarzyszyć mu obrzęk. Ból ręki po szczepieniu zwykle jednak szybko mija, po około 1-2 dniach nie powinno już być po nim śladu. Wśród bardzo częstych odczynów wymieniane są też:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • bóle stawów,
  • podwyższona temperatura ciała.

Mimo że ból ramienia po szczepieniu przeciwko COVID-19 zaliczany jest do łagodnych odczynów poszczepiennych, wiele osób zastanawia się, czemu się pojawił i czy stanowi powód do niepokoju. Ból to reakcja naszego układu immunologicznego. W momencie wkłucia miejscowo uszkadzana jest tkanka, co prowadzi do pojawienia się lekkiego stanu zapalnego. Objawia się on właśnie bólem i obrzękiem.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID-19 trafiają do szpitala?

Ból ręki po szczepieniu. Jak sobie z nim radzić?

Ból ramienia po szczepieniu można złagodzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zrobienie zimnego okładu i przyłożenie go w miejscu, w którym odczuwamy dyskomfort. Można również zastosować okład z sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance wody, zamoczyć w roztworze wacik lub gazik i przyłożyć do bolącego miejsca, a następnie owinąć bandażem i pozostawić na kilkadziesiąt minut.

W sytuacji, kiedy zawiodą sposoby niefarmakologiczne, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W pierwszej kolejności zaleca się paracetamol, ale można też zastosować ibuprofen (np. w sytuacji, gdy pacjent jest uczulony na pierwszy z nich).

"Covidowe ramię". Co to takiego?

Ból ręki po szczepieniu przeciwko COVID-19 to oczywiście nie jedyny odczyn, który może się pojawić w tym miejscu. Wśród niegroźnych skutków zastrzyku zdarza się też, choć rzadko, tzw. covidowe ramię. Jest to nieszkodliwa reakcja układu immunologicznego, pewien rodzaj nadwrażliwości skórnej, pojawiająca się około tygodnia od pierwszego lub drugiego zastrzyku.

Wśród objawów "covidowego ramienia" wymienia się:

  • swędzącą wysypkę w miejscu szczepienia,
  • czerwoną wysypkę różnej wielkości (zdarzało się, że obejmowała więcej niż jedną czwartą ramienia), były też przypadki, że wypryski obejmowały także dłoń lub palce,
  • ból ramienia,
  • nieduży obrzęk ramienia,
  • twardy guzek w miejscu wstrzyknięcia,
  • wyższą temperaturę skóry na ramieniu.

Tego typu reakcja na szczepienie znika zwykle po około 3-5 dniach. Można ją łagodzić podobnie jak sam ból ramienia, czyli okładami lub lekami przeciwbólowymi. 

Pamiętaj również, że jeśli odczyn poszczepienny utrzymuje się dłużej lub nasila się, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Specjalista obejrzy cię i zaleci dalsze postępowanie.

Więcej o: