COVID-19 bardziej niż szczepionki, grozi powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Pierwsze tego typu badanie

Jedno z największych, jak do tej pory, badań na świecie pokazuje, że ryzyko poszczepiennych powikłań kardiologicznych jest o wiele niższe, niż po infekcji COVID-19.

Na łamach czasopisma "Nature Medicine" pojawiły się wyniki badania, prowadzonego pod egidą Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania), porównującego ryzyko poszczepiennego zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia i arytmii serca, pomiędzy różnymi preparatami przeciw COVID-19 (szczepionki mRNA, czyli Pfeizer i Moderna, a także szczepionki wektorowej AstraZeneca). Oszacowano też ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u osób zakażonych COVID-19.

Jak podkreślają naukowcy, było to największe, jak dotąd, badanie dotyczące potencjalnych zaburzeń kardiologicznych zarówno po szczepieniu, jak i po zakażeniu COVID-19. A także pierwsze, w którym porównano działanie różnych preparatów.

Do końca września 2021 roku na całym świecie podano ponad 6,3 miliarda dawek szczepionki przeciw COVID-19. To ogromne pole do badań, ponieważ działanie preparatów można teraz oceniać w rzeczywistych, a nie tylko klinicznych, warunkach. Badania kliniczne, mimo iż wykonywane na dużych grupach wolontariuszy, nie wskazywały na ryzyko zapalenia mięśnia sercowego u osób zaszczepionych. Dlatego też nie wymieniono ich wśród potencjalnych skutków ubocznych podczas rejestrowania preparatów. Po pierwszych zgłoszeniach identyfikacja i zbadanie tego typu niepożądanych skutków ubocznych szczepionek stało się priorytetem dla naukowców na całym świecie.

Do 4 listopada 2021 roku w Amerykańskim Systemie Zgłaszania Poszczepiennych Zdarzeń Niepożądanych (VAERS) odnotowano 1783 przypadki zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia wśród osób w wieku od 12 do 29 lat, które otrzymały szczepionki przeciw COVID-19 (głównie mRNA).

Do 9 lipca 2021 roku Europejska Agencja Leków (EMA) zgłosiła 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego i 138 przypadków zapalenia osierdzia na 177 milionów dawek szczepionki Pfizera oraz 9 przypadków zapalenia mięśnia sercowego i 19 zapalenia osierdzia na 20 milionów dawek szczepionki Moderna. Nie było tego typu doniesień, jeśli chodzi o preparat AstraZeneca. Zaobserwowano też, że rzadkie kardiologiczne skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 częściej dotyczyły młodych osób (poniżej 40 roku życia) i po drugiej dawce.

Więcej na temat szczepień na COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Zapalenie mięśnia sercowego częściej wiąże się z infekcją COVID-19 niż ze szczepieniami

Zespół naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego podjął się zbadania związku pomiędzy szczepieniami przeciw COVID-19 lub przejściem koronawirusowej infekcji a ryzykiem wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego i zaburzeń rytmu serca. Badaniami objęto osoby w wieku powyżej 16 lat, które zostały zaszczepione w Wielkiej Brytanii od grudnia 2020 roku do 24 sierpnia 2021. Szukano informacji, ile osób trafiło do szpitala w wyniku zapalenia serca, osierdzia lub arytmii w ciągu 1-28 dni po przyjęciu szczepionki i porównano z liczbą osób, które w tym czasie trafiły do szpitali w wyniku zakażenia SARS-CoV-2. W tym celu połączono bazę danych na temat szczepień w Wielkiej Brytanii (NIMS) z ogólnokrajową bazą danych medycznych, obejmującą 38 milionów zaszczepionych w wieku powyżej 16 lat.

Chociaż istnieje pewne zwiększone ryzyko rzadkich poszczepiennych powikłań sercowych, jest to jednak ryzyko znacznie niższe niż to, które jest związane z przechorowaniem COVID-19

- powiedziała Julia Hippisley-Cox, profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, która kierowała badaniami.

Naukowcy obliczyli, że na milion osób zaszczepionych pierwszą lub drugą dawką szczepionki zdarza się od 1 do 10 dodatkowych przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Natomiast, jeśli chodzi o osoby zakażone COVID-19, to na milion potwierdzonych infekcji przypada 40 dodatkowych powikłań sercowych.

Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po dwóch szczepionkach mRNA jest nieco wyższe u osób w wieku poniżej 40. roku życia, a zwłaszcza po drugiej szczepionce Moderny. W tym przypadku zaobserwowano dodatkowe 10 zdarzeń typu zapalenie mięśnia sercowego na milion osób po pozytywnym teście SARS-CoV-2 i dodatkowe 15 zdarzeń na milion zaszczepionych drugą dawką Moderny. Autorzy badania podkreślają, że chociaż ryzyko poszczepiennego zapalenia mięśnia sercowego jest nieco wyższe niż w przypadku zakażenia COVID-19, szczepionka Moderny jest nadal ogólnie bezpieczniejsza i stwarza mniejsze ryzyko różnych powikłań, niż infekcja.

Źródła: MedicalXPress.com, Nature Medicine

Więcej o: