Jak sprawdzić wynik testu COVID-19? Wyjaśniamy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak sprawdzić wynik testu COVID-19? Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne, ale nie każdy wie, gdzie znaleźć taką informację. Podpowiadamy więc, gdzie szukać wyniku i co trzeba zrobić, aby go odczytać.

Więcej najnowszych informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Pytanie o to, jak sprawdzić wynik testu COVID-19 zadaje sobie wielu pacjentów, którzy zostali skierowani na badanie lub chcą zrobić test na własną rękę, bo np. wiedzą, że mieli kontakt z osobą chorą. Nie jest to trudne i nie trzeba jechać do przychodni, aby dowiedzieć się, czy badanie ma wynik pozytywny czy negatywny.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Jak sprawdzić wynik testu COVID-19 przez internet? Instrukcja

O tym, czy jesteś chory, dowiesz się między innymi z Internetowego Konta Pacjenta. Jest to bezpłatna strona internetowa Ministerstwa Zdrowia, na której znajdują się dane dotyczące twojego zdrowia, takie jak np.: wystawione recepty, historia leczenia, skierowania, zwolnienia lekarskie, a także certyfikat covidowy do pobrania. Aby się tam zalogować potrzebna będzie ci jedna z tych rzeczy:

  • profil zaufany,
  • e-dowód (dowód z warstwą elektroniczną),
  • konto internetowe w jednym z banków: iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA, w BOŚ, BNP Paribas, Getin Banku lub przez bank spółdzielczy.

Dawka przypominająca szczepionki na COVID-19Trzecia dawka szczepionki to potężne wzmocnienie naszej odporności na COVID-19

Po zalogowaniu wynik testu na COVID-19 będzie widoczny od razu na górze strony. Co ważne, nie musisz wchodzić do IKP co jakiś czas i sprawdzać, czy rezultat już się pojawił. Jeśli w swoich danych pozostawiłeś numer telefonu komórkowego, powiadomienie o tym, że wynik już jest, przyjdzie SMS-em.

Z IKP dowiesz się również, czy została na ciebie nałożona kwarantanna lub izolacja domowa oraz jak długo ma trwać.

Do najbardziej charakterystycznych objawów raka przełyku należy dysfagia, czyli problemy z przełykaniem. Dodatkowo chorzy mogą uskarżać się na bóle zamostkowe, czy bóle nadbrzuszaCOVID-19: Jak łagodzić duszności, zanim przybędzie pomoc

Jak sprawdzić wynik testu COVID-19? Inne sposoby

Nie trzeba jednak posiadać Internetowego Konta Pacjenta ani nawet internetu, żeby sprawdzić wynik testu COVID-19. Jak dowiadujemy się ze strony gov.pl, "informację o wyniku wykonanego badania na obecność koronawirusa poza pacjentem otrzyma także placówka medyczna, której lekarz zlecił wykonanie tego badania". Jej przedstawiciele sami powinni się z tobą skontaktować (np. telefonicznie), gdy nadejdzie wynik. Jeżeli tego nie robią, zadzwoń do placówki i poproś o informacje na temat wyniku swojego badania. Ewentualne problemy w tym zakresie można zgłaszać do Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590.

Lek na COVID-19. Zdjęcie ilustracyjneJakie leki na COVID-19 mogą się wkrótce pojawić w aptekach.

Wynik testu COVID-19. Jak odczytywać?

Co oznacza pozytywny lub negatywny rezultat wszyscy wiedzą. Może się jednak zdarzyć, że wynik twojego testu zostanie oznaczony jako niediagnostyczny lub nierozstrzygający. 

Oznaczają, że pobrana próbka nie nadaje się do zbadania i na jej podstawie nie da się określić, czy dana osoba jest zakażona czy nie. Konieczne jest wówczas powtórzenie testu.

Więcej o: