Więcej najnowszych informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Pytanie o to, jak sprawdzić wynik testu COVID-19 zadaje sobie wielu pacjentów, którzy zostali skierowani na badanie lub chcą zrobić test na własną rękę, bo np. wiedzą, że mieli kontakt z osobą chorą. Nie jest to trudne i nie trzeba jechać do przychodni, aby dowiedzieć się, czy badanie ma wynik pozytywny czy negatywny.
O tym, czy jesteś chory, dowiesz się między innymi z Internetowego Konta Pacjenta. Jest to bezpłatna strona internetowa Ministerstwa Zdrowia, na której znajdują się dane dotyczące twojego zdrowia, takie jak np.: wystawione recepty, historia leczenia, skierowania, zwolnienia lekarskie, a także certyfikat covidowy do pobrania. Aby się tam zalogować potrzebna będzie ci jedna z tych rzeczy:
Po zalogowaniu wynik testu na COVID-19 będzie widoczny od razu na górze strony. Co ważne, nie musisz wchodzić do IKP co jakiś czas i sprawdzać, czy rezultat już się pojawił. Jeśli w swoich danych pozostawiłeś numer telefonu komórkowego, powiadomienie o tym, że wynik już jest, przyjdzie SMS-em.
Z IKP dowiesz się również, czy została na ciebie nałożona kwarantanna lub izolacja domowa oraz jak długo ma trwać.
Nie trzeba jednak posiadać Internetowego Konta Pacjenta ani nawet internetu, żeby sprawdzić wynik testu COVID-19. Jak dowiadujemy się ze strony gov.pl, "informację o wyniku wykonanego badania na obecność koronawirusa poza pacjentem otrzyma także placówka medyczna, której lekarz zlecił wykonanie tego badania". Jej przedstawiciele sami powinni się z tobą skontaktować (np. telefonicznie), gdy nadejdzie wynik. Jeżeli tego nie robią, zadzwoń do placówki i poproś o informacje na temat wyniku swojego badania. Ewentualne problemy w tym zakresie można zgłaszać do Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590.
Co oznacza pozytywny lub negatywny rezultat wszyscy wiedzą. Może się jednak zdarzyć, że wynik twojego testu zostanie oznaczony jako niediagnostyczny lub nierozstrzygający.
Oznaczają, że pobrana próbka nie nadaje się do zbadania i na jej podstawie nie da się określić, czy dana osoba jest zakażona czy nie. Konieczne jest wówczas powtórzenie testu.