Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pach lub obojczyka po podaniu trzeciej dawki COVID-19 zaniepokoiło wiele osób. Tego typu efekt uboczny szczepienia nie dotyczy jednak tylko obecnie prowadzonych szczepień. Zdarza się także po podaniu zastrzyków przeciw grypie, a także przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i kilku innym zarazkom.
- Szczepionka pobudza odpowiedź immunologiczną organizmu, która jest niezbędna do zwalczania wirusa, jeśli ten nas zaatakuje. Więc powiększone węzły chłonne są dowodem, że szczepionka robi dokładnie to, czego potrzebuje nasz organizm - wyjaśnia dr Connie Lehman z Massachusetts General Hospital (USA) w wywiadzie dla CNN.
Aktywowany przez szczepionkę układ immunologiczny rozpoczyna bowiem produkcję przeciwciał anty-COVID-19, a węzły chłonne są tym miejscem, gdzie to wszystko się odbywa. Powiększenie węzłów chłonne będzie więc widoczne, jeśli wykonamy mammografię w tym okresie. Dlatego też sugeruje się kobietom, aby o ile to możliwe, zgłaszały się na badania w innym terminie. A jeżeli muszą mieć badanie tuż po szczepieniu, powinny mieć świadomość, że może to "wyjść" na mammografii. Najlepsze wyjście, to wykonanie mammografii jeszcze przed zastrzykiem, aby wyniki były miarodajne. Drugie wyjście, to odczekać parę tygodni miedzy szczepieniem a terminem badania piersi.
Nie zwlekaj jednak z mammografią, jeśli masz takie objawy, jak wydzielina z sutka, guzki, ból piersi. Jest to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego (ale nie ma to nic wspólnego ze szczepieniami). Zapewne wówczas lekarz skieruje cię na specjalistyczne badanie, niezależnie od tego, czy akurat się zaszczepiłaś czy też nie.
Po szczepieniu powiększone węzły chłonne będą po tej stronie ciała, gdzie podano zastrzyk. Zwykle też ten niewielki obrzęk ustępuje po kilku dniach.
Lekarze zachęcają do badań przesiewowych w kierunku raka piersi zgodnie z planem. Doświadczony lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy obrzęk węzłów chłonnych jest związany ze szczepieniem, czy też z chorobą. Eksperci apelują: nie opóźniajmy ani mammografii, ani szczepień
Powiększenie węzłów chłonnych towarzyszy kilku schorzeniom, w tym nowotworom. Ale ważne jest, aby pamiętać, że są jeszcze inne zaburzenia zdrowotne, odpowiedzialne za taki objaw, niekoniecznie aż tak poważne. Są to takie choroby jak zwykłe przeziębienie, sezonowa grypa, infekcja zatok, zapalenie gardła, a także mononukleoza. Ponadto może to być oznaka różnych chorób autoimmunologicznych, w tym na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów.
Źródła: CNN, CDC, Cleveland Clinic