Europejczycy, Amerykanie popierają paszporty covidowe. Jak zdanie mają Polacy?

Badanie przeprowadzone w 26 krajach świata pokazuje, że większość popiera obowiązek posiadania świadectwa szczepienia na COVID-19 w miejscach publicznych, szczególnie podczas uczestnictwa w masowych imprezach oraz podczas międzynarodowych podróży. Jesteśmy jednak coraz bardziej sfrustrowani ciągnącą się pandemią i utrudnieniami w powrocie do normalności.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

YouGov - międzynarodowa firma działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych - sprawdziła, co obecnie ludzie sądzą o paszportach covidowych. O wynikach projektu YouGov-Cambridge Globalizm poinformował "The Guardian". Badanie miało zasięg globalny, objęło 26 tysięcy osób z 26 krajów. W Europie wzięto pod uwagę 10 państw, w tym Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy, Szwecję, Niemcy, Francję, Danię, Węgry, Polskę oraz Rosję.

Większość za paszportami covidowymi

Ankieta pokazuje, że w Europie jest szerokie poparcie dla paszportów covidowych, nawet mimo ogólnie nie najlepszych nastrojów związanych z pandemią. Większość ankietowanych opowiedziała się za obowiązkowymi paszportami covidowymi na imprezach masowych i podczas podróży zagranicznych. Więcej osób popiera niż się im sprzeciwia stosowaniu takich dokumentów w restauracjach, kawiarniach oraz w siłowniach.

Obowiązek okazywania świadectwa szczepienia na COVID-19 podczas udziału w masowych imprezach sportowych i na koncertach popiera 64 proc. ankietowanych Hiszpanów i Brytyjczyków, 62 proc. Włochów, 59 proc. Niemców, 57 proc. Francuzów. Tylko w Polsce poparcie wyniosło poniżej 50 proc. i było na poziomie 45 proc.

Poza Europą także okazywano aprobatę dla świadectw szczepionkowych na masowych imprezach (od 51 proc. w Stanach Zjednoczonych do 69 proc. w Australii). Podobnie pozytywnie podchodzono także do obowiązku okazywania paszportu covidowego podczas podróży międzynarodowych.

Autorzy ankiety zauważają też znaczne poparcie respondentów dla obowiązku posiadania dowodu szczepień w przypadku korzystania z siłowni, wizyty w restauracji, kawiarni, barze, a także podczas podróżowania środkami komunikacji publicznej. Wyjątkiem były takie kraje jak Dania, Węgry i Polska, gdzie więcej badanych było przeciwko tego typu wymogom, niż za ich wprowadzeniem. Za paszportem covidowym obowiązkowym w restauracjach było dla przykładu w Wielkiej Brytanii 41 proc. badanych, we Francji - 50 proc., w Niemczech - 54 proc., a we Włoszech - 58 proc. Sprzeciwiły się tylko Węgry, Polska i Dania.

Mniej ankietowanych osób popiera za to konieczność okazywania paszportu szczepionkowego podczas zakupów w supermarketach i sklepach odzieżowych (30-40 proc.).

Ogólnie rzecz biorąc zauważono, że poglądy Amerykanów dotyczące paszportów covidowych są zbliżone do opinii większości Europejczyków, a Australijczycy wykazują nawet większą aprobatę niż Europejczycy. Wśród ankietowanych w sumie tylko Rosjanie wyróżnili się niższym poparciem dla świadectw szczepionkowych, chociaż wyjątkiem były podróże zagraniczne.

Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Jak oceniano działania rządów podczas pandemii

Jak zauważają analitycy You-Gov, w porównaniu z ubiegłym rokiem w wielu krajach nastąpił znaczny spadek pozytywnych opinii na temat tego, jak rządy radzą sobie z pandemią. Dla przykładu w Niemczech odsetek pozytywnych opinii spadł z 67 do 44 proc., we Włoszech z 58 do 48 proc., w Polsce z 43 do 35 proc.

Ale są też regiony, gdzie pozytywna opinia na temat działań rządu w walce z pandemią nie uległa większym zmianom. Tak jest we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Republice Południowej Afryki. W Stanach Zjednoczonych zauważono niewielki wzrost poparcia (z 34 proc. do 39 proc. w skali roku).

Ankieta ujawniła rosnący poziom frustracji społeczeństw związanej z utrudnionym powrotem do normalności. Wielu respondentów uważa, że ich rządy przywiązują zbyt dużą wagę do ograniczeń, a niewystarczająco dbają o zwykłe funkcjonowanie kraju. Pod tym względem najbardziej krytyczni są Francuzi, Niemcy, Włosi, Polacy, Australijczycy i Amerykanie. Ponadto wzrosła liczba osób we Francji, w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Australii i w Stanach Zjednoczonych, które uważają, że ich rządy nadmiernie ograniczyły wolność osobistą w imię walki z pandemią.

Źródła: The Guardian.com, yougov.co.uk

Więcej o: