Warianty SARS-CoV-2 podobne do Delty najprawdopodobniej zwiększą dotkliwość pandemii

Dwie cechy wirusów typu Delta, czyli zwiększona zdolność do zarażania oraz do unikania przeciwciał neutralizujących, to obecnie najbardziej niebezpieczna "mieszanka". Grozi wzrostem liczby infekcji, także wśród osób już zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

W 2021 roku największe zagrożenie upatrywano w czterech wariantach SARS-CoV-2. Począwszy od końca 2020 roku, oprócz wirusa typu dzikiego (czyli wariantu wirusa sprzed mutacji) zaczęły się bowiem rozprzestrzeniać warianty nazywane Alfa, Beta, Gamma, Delta, które szybko wyparły "klasyczne" mutacje. Kolejne fale zachorowań to już dzieło zmutowanego koronawirusa.

Wariant Alfa został po raz pierwszy zidentyfikowany na terenie Wielkiej Brytanii, wariant Beta znaleziono najpierw w Republice Południowej Afryki, Gamma pochodzi prawdopodobnie z Brazylii, wariant Delta i jego podlinie (B.1.617 i AY.x) wykryto po raz pierwszy w Indiach. Te cztery warianty zdominowały 2021 rok, co przypisuje się ich większej zdolności do przenoszenia oraz do częściowego unikania odpowiedzi immunologicznej. Ostatecznie okazało się, że największy zasięg zdobyły dwa warianty: Alfa i Delta, natomiast pozostałe mutacje zaczęły zanikać i nie uzyskały znaczącego wpływu na przebieg pandemii.

Niepokojąca Delta

Naukowcy z Harvard TH Chan School of Public Health dowodzą, że obecnie najbardziej powinniśmy się obawiać wariantów podobnych do Delty. Łączą w sobie bowiem dwie niebezpieczne cechy, zwiększoną zaraźliwość oraz zdolność do infekowania osób, które już przechorowały COVID-19 lub są zaszczepione, a to dzięki częściowemu unikaniu ochrony immunologicznej organizmu.

Modele matematyczne, opracowane przez badaczy z Harvardu pokazują, że rozprzestrzeniające się deltapodobne warianty to ryzyko, że pandemia jeszcze się pogłębi, pojawi się też więcej ponownych czy tzw. przełomowych infekcji, czyli zachorowań na COVID-19 wśród osób w pełni zaszczepionych.

Modelowaniem objęto kilka potencjalnych wariantów wirusa, które charakteryzują takie cechy jak: zwiększona przenośność (cecha Alfy), częściowa ucieczka immunologiczna (cecha wariantu Beta), zwiększona zaraźliwość połączona z umiejętnością sprawniejszego unikania odpowiedzi immunologicznej (podobnie jak w wariancie Delta) oraz wariant koronawirusa bez tego typu właściwości. Symulacje uwzględniały też wpływ na rozwój pandemii takich czynników, w tym noszenie masek w różnych przestrzeniach (otwartych lub zamkniętych), stosowanie się do wymogów dystansu fizycznego oraz poziom zaszczepienia danej populacji. Poszczególne scenariusze pokazywały też prawdopodobną liczbę zachorowań oraz liczbę infekcji, którym można by zapobiec dzięki szczepieniom.

Z tej analizy wynika ponadto, że wariant, który przenosi się szybciej między ludźmi, stanowi większe zagrożenie, niż wariant "ucieczki" (czyli ten mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące SARS-CoV-2). Jednak najbardziej niebezpieczne jest połączenie tych dwóch cech w jednym linii wirusa, jak to ma miejsce w przypadku Delty.

- Symulacje pokazują, że warianty o zwiększonej zaraźliwości często zwiększają dotkliwość epidemii, podczas gdy te związane z częściową ucieczką immunologiczną albo nie rozprzestrzeniają się tak szeroko, albo powodują głównie reinfekcje lub przełomowe infekcje. Jednak gdy te dwie cechy razem pojawiają się w jednym wariancie, staje się on poważnym zagrożeniem. Może się bowiem dalej dynamicznie rozprzestrzeniać w populacji mimo rosnącej odporności - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Cell", gdzie opublikowali wyniki swojej pracy.

Badacze podkreślają, że w przypadku linii Delta i jej "potomków" szczepienia są szczególnie ważne. Zapobiegając większej liczbie zachorowań zmniejszają bowiem ryzyko pojawienia się kolejnych mutacji, które mogą wzmacniać wirusa. Osoby zaszczepione, jeśli się nawet zakażą, przejdą chorobę łagodniej. Mniej zakażeń to mniejsza liczba hospitalizowanych pacjentów i mniej zgonów spowodowanych COVID-19.

Źródła: MedicalXpress.com, Cell

Więcej o: