Covidowe ramię - efekt po szczepieniu. Czy to jest groźne?

Wśród niegroźnych skutków zastrzyku przeciw COVID-19 znajduje się bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Ten objaw mija po 1-2 dniach. Zdarza się także, chociaż rzadko, że na ramieniu pojawia się swędząca wysypka. Nazywa się to popularnie "covidowym ramieniem".

Więcej treści na temat COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl

"Covidowe ramię" to pewien niegroźny skutek uboczny powiązany ze szczepionką Moderny, chociaż zgłaszano też podobny objaw po przyjęciu preparatu Pfizera (ale już nie w przypadku szczepionki Johnson & Johnson). Jest to nieszkodliwa reakcja układu immunologicznego, pewien rodzaj nadwrażliwości skórnej pojawiająca się około tygodnia od pierwszego lub drugiego zastrzyku.

Objawy "covidowego ramienia"

Jako objaw "covidowego ramienia" wymienia się:

  • swędzenie w miejscu wstrzyknięcia
  • czerwona wysypka różnej wielkości (zdarzało się, że obejmowała więcej niż jedną czwartą ramienia), były też przypadki, że wypryski obejmowały także dłoń lub palce
  • niewielki obrzęk ramienia
  • ból ramienia
  • twardy guzek pod skórą w miejscu wstrzyknięcia
  • wyższa temperatura skóry ramienia

Zwykle trwa to od trzech do pięciu dni. Potem ustępuje samoistnie (gdyby objawy były ogromnie uciążliwe, lekarz może przepisać lek łagodzący, na przykład prednizon - hormon kortykosteroidowy, syntetyczna pochodna kortyzonu mająca działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne).

Inne sposoby radzenia sobie z tym objawem to chłodny kompres, miejscowe leki przeciwbólowe lub sterydy, doustne leki przeciwhistaminowe lub przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, paracetamol.

Przyczyny "covidowego ramienia"

Taki objaw jak "covidowe ramię" to po prostu nadmierna reakcja ze strony układu immunologicznego. Organizm reaguje produkcją przeciwciał, które zbierają się w mięśniach w miejscu szczepienia, czyli tam, gdzie "zauważyły" białko szczytowe koronawirusa (szczepionka mRNA skłania komórkę do syntezy niewielkich ilości wirusowego białka właśnie po to, aby "wyszkolić" układ immunologiczny i nakłonić do wytworzenia przeciwciał neutralizujących i komórek odpornościowych).

Dokładny mechanizm pojawiania się "covidowego ramienia", podobnie jak i inne skutki niepożądane szczepionek mRNA, są badane, a wszelkie niepokojące skutki monitorowane.

"Covidowe ramię" - czy to groźny objaw?

Nie jest to poważna reakcja alergiczna, nie wiąże się ze wstrząsem anafilaktycznym i nie zagraża zdrowiu i życiu. Jest tylko śladem pracy wykonanej przez układ immunologiczny. Można bez obaw pójść na drugi zastrzyk i ewentualnie poprosić o podanie go w drugie ramię. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL
Więcej o: