Szczepionki przeciw grypie i COVID-19 można bezpiecznie podawać w tym samym czasie - wynika z badań

Szczepionki na grypę oraz szczepionki na COVID-19 można bezpiecznie podawać w tym samym dniu - dowodzą najnowsze badania. Sprawdzono to na takich preparatach jak AstraZeneca i Pfizer oraz trzy tegoroczne szczepionki przeciwko grypie.

W Wielkiej Brytanii zakończono już badania kliniczne  mające dać odpowiedź na pytanie, czy podczas jednej wizyty w ośrodku zdrowia można bezpiecznie zaszczepić się na grypę, i na COVID-19 jednocześnie. Wyniki okazały się pozytywne, a odnotowane działania niepożądane okazały się albo łagodne, albo umiarkowane. Zaszczepione osoby skarżyły się na ból w miejscu wstrzyknięcia, przejściowe zmęczenie, ból głowy lub ból mięśni. Preparaty podawano jeden po drugim w oba ramiona. Sprawdzano również, czy taka procedura szczepień nie ma negatywnego wpływu na odpowiedź immunologiczną organizmu.

Badania pokazują, że nie mamy się czego obawiać

Wyniki badań klinicznych potwierdziły więc niedawno wydane zalecenia urzędników ds. zdrowia w Wielkiej Brytanii (JVCI - Joint Committee on Vaccination and Immunisation), aby wtedy, gdy jest to możliwe, łączyć dwie szczepionki podczas jednej wizyty w punkcie szczepień: dawkę przypominającą na COVID-19 oraz preparat przeciw grypie.

Badanie pod nazwą ComFluCOV to efekt współpracy Uniwersytetów Oksfordzkiego i Bristol oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Bristolu i Weston NHS Foundation Trust. Wyniki są wstępne i czekają jeszcze na weryfikację (ma je opublikować czasopismo "Lancet"). Jego autorzy uważają, że pozwoli zrobić duży krok naprzód, podawanie dwóch preparatów w tym samym czasie może znacznie przyspieszyć harmonogramy szczepień.

Badania kliniczne prowadzono w 12 ośrodkach National Health Service (NHS) w Anglii i Walii. Wzięło w nich udział 679 osób. Szczepiono Pfizerem lub AstraZenecą w jedno ramię, a jedną z trzech szczepionek na grypę w drugie. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Cezurą było 65 lat. Starsze osoby otrzymały szczepionkę FluAd, młodsze dostały zastrzyki Flubloc lub Flucelvax.

Około trzy czwarte uczestników badania skarżyło się na co najmniej jeden efekt uboczny szczepienia, w tym na uczucie zmęczenia. Jedna osoba zgłosiła się do szpitala z powodu migreny. 97 procent wolontariuszy powiedziało jednak, że wzięłoby obie szczepionki naraz, gdyby im w przyszłości ponownie zaproponowano takie rozwiązanie.

Brytyjscy eksperci martwią się, że nadchodzący senon grypowy może okazać się znacznie trudniejszy w porównaniu do poprzednich lat, przede wszystkim dlatego, że odporność ludzi na grypę z roku na rok słabnie (w ostatnich latach coraz mniej osób szczepiło się przeciwko grypie).

Szczepionka przeciw grypie i COVID-19 - jak jest w Polsce  

W kwestii czy podawać obie szczepionki w jednym czasie w ostatnich dniach wypowiadało się wielu ekspertów. Niemal wszyscy zgodnie mówią, że nie ma przeciwwskazań medycznych, by podczas jednej wizyty lekarskiej przyjąć obie szczepionki. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy 23 września br. przedstawił rekomendacje polskich ekspertów, którzy zalecają jednoczesne szczepienie przeciw grypie i COVID-19. W skład zespołu ekspertów wchodzą: prof. Adam Antczak, prof. Teresa Jackowska, dr hab. Ernest Kuchar, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. Miłosz Parczewski, prof. Krzysztof Tomasiewicz, prof. Jacek Wysocki.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Źródła: The Guardian, ComFluCov

Więcej o: