Pandemia COVID-19 oznacza ogromny wzrost stresu i poziomu niepokoju psychicznego wśród ludzi na całym świecie. Psychologowie prognozowali jednak, że już samo pojawienie się szczepionek przeciw koronawirusowi poprawi nastroje i pomoże ludziom uporać się ze strachem przed infekcją i chorobą. Eksperci podkreślali, że przyjęcie szczepionek i dzięki temu zmniejszenie ryzyka zakażenia, to warunek poprawy sytuacji gospodarczej, finansowej i życia społecznego, a co za tym idzie, także kondycji psychicznej. I tak rzeczywiście się stało. Badania nad zdrowiem psychicznym osób przed i po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki na COVID-19 wskazują na wyraźną poprawę.
Obserwacje przeprowadzili naukowcy z University of Southern California (USA), a z wynikami można się zapoznać na łamach czasopisma "PLOS ONE". Ta praca była częścią długoterminowego projektu Understanding America Study, którego celem jest monitorowanie zmian, jakie w życie społeczne wniosła pandemia COVID-19.
Badania trwały rok i objęły 8 tys. osób, które były regularnie ankietowane między 10 marca 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Respondenci zostali zapytani o status szczepienia na COVID-19 oraz o swoje samopoczucie podczas 12 miesięcy. Zaburzenia psychiczne były oceniane według Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta (PHG-4). Jest to jedno z narzędzi służących do badań przesiewowych depresji. Pomaga postawić wstępną diagnozę.
Pierwsze ankiety wskazywały na znaczny poziom lęków oraz stany depresyjne powiązane z pandemią. Naukowcy monitorowali stan psychiczny uczestników eksperymentu regularnie co dwa tygodnie przez pierwsze miesiące pandemii, a następnie po rozpoczęciu kampanii szczepień. Ostatnie ankiety wypełnione zostały przez respondentów już po pierwszej dawce szczepionki. Dzięki temu uzyskano wgląd w zdrowie psychiczne ludzi w dłuższym okresie czasu. Dało się więc zauważyć zmiany w samopoczuciu ludzi w miarę nasilania się pandemii.
- Otrzymanie pierwszej dawki szczepionki na COVID-19 spowodowało znaczną poprawę zdrowia psychicznego, wykraczającą poza poprawę już osiągniętą od czasu szczytu stresu psychicznego wiosną 2020 roku - piszą naukowcy w artykule.
Na podstawie uzyskanych danych eksperci szacują, że po pierwszej dawce szczepionki około 1 mln osób poczuło, że ich stan psychiczny znacznie się poprawił.
- Nasze wyniki należy interpretować jako krótkoterminowe bezpośrednie skutki podania pierwszej dawki szczepionki. Ogólny wpływ szczepionek na poprawę wyników w zakresie zdrowia psychicznego jest potencjalnie znacznie większy, ponieważ dotyczy nie tylko osób zaszczepionych, ale także niezaszczepionych. Osoba niezaszczepiona może bowiem odnieść korzyści ze zmniejszonego wskaźnika zachorowalności w populacji, mniej martwić się o bliskich i odnieść korzyści z ponownego otwarcia życia społecznego i ekonomicznego - czytamy w podsumowaniu artykułu.
Źródła: MedicalXPress.com, PLOS ONE