Naukowcy zidentyfikowali 6280 gospodarstw domowych, w których pierwsza osoba, która została zarażona miała mniej niż 18 lat. Naukowcy sprawdzili, kto jeszcze wśród domowników chorego dziecka zakaził się COVID-19 w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Okazało się, że 27 procent dzieci zaraziło co najmniej jedną osobę w swoim gospodarstwie domowym. Badania przeprowadzili naukowcy z Public Health Ontario w Kanadzie.
Wśród młodych ludzi, którzy w obrębie swojego gospodarstwa domowego zakazili się jako pierwsi, 38 procent stanowiły nastolatki, a 12 procent dzieci w wieku do trzech lat. Jednak ryzyko przeniesienia wirusa na innych członków rodziny było o 40 procent wyższe, gdy pierwszym chorym w domu było małe dziecko (w porównaniu do grupy dzieci w wieku od 14 do 17 lat).
Powodem tych rozbieżności jest przede wszystkim fakt, że maleńkie dzieci wymagają bezpośredniej opieki i nie da się ich izolować. Rodzice czy opiekunowie stale narażeni są na ślinę, czy wydzielinę z nosa dziecka, nawet mimo używania chusteczek itp. Możliwe też, że małe dzieci mają wyższe miano wirusa (stężenie), a więc i więcej go wydalają, niż na przykład nastolatki.
- Chociaż miano wirusa nie jest jedynym wskaźnikiem zakaźności, dane sugerują, że dzieci mogą być tak samo zaraźliwe, jak dorośli - dowodzą naukowcy.
Naukowcy zbadali kierunek transmisji wirusa i przypisali do czterech grup wiekowych wśród dzieci i młodzieży. Uważają, że bardziej szczegółowy obraz przenoszenia SARS-CoV-2 przez młodych ludzi jest ważny, chociażby z punktu widzenia szkół czy przedszkoli i decyzji co do ich ponownego otwarcia.
- Wraz ze wzrostem liczby przypadków pediatrycznych na całym świecie, rola dzieci w transmisji w gospodarstwie domowym będzie nadal rosła. Odkryliśmy, że młodsze dzieci mogą być bardziej podatne na przenoszenie zakażenia SARS-CoV-2, w porównaniu ze starszymi, a najwyższe prawdopodobieństwo przeniesienia zaobserwowano u dzieci w wieku od 0 do 3 lat. (...) Chociaż wydaje się, że dzieci nie przenoszą infekcji tak często, jak dorośli, opiekunowie powinni być świadomi ryzyka zakażenia się podczas opieki nad chorym dzieckiem w warunkach domowych - napisali eksperci w podsumowaniu artykułu.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "JAMA Pediatrics".
Źródła: JAMA Pediatrics, MedicalXPress.com