U starszych osób szczepionka Moderny skuteczniejsza niż preparat Pfizera

Kanadyjscy naukowcy sugerują, że osoby w zaawansowanym wieku, a szczególnie pensjonariusze domów opieki, mogą potrzebować trzeciej dawki szczepionki. W tej grupie skuteczniejsza okazała się szczepionka Moderny, która wygenerowała silniejszą ochronę ze strony przeciwciał neutralizujących, niż szczepionka Pfizera.

Pierwsze fale pandemii COVID-19 w nieproporcjonalnym stopniu dotknęły osoby starsze, a wśród nich szczególnie pensjonariuszy domów opieki. Dlatego też ta grupa ludzi była szczepiona w pierwszej kolejności, co radykalnie zmniejszyło liczbę infekcji wśród rezydentów i związaną z tym wysoką śmiertelność. Ale ostatnio zagrożenie powróciło wraz z rozprzestrzeniającymi się nowymi wariantami SARS-CoV-2.

Eksperci z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) i Sinai Health (system szpitalny obejmujący kilka dużych miast w Kanadzie) opublikowali niedawno wstępne wyniki badań nad działaniem ochronnym szczepionek mRNA w grupie starszych osób, przebywających w domach opieki. Artykuł na ten temat, jeszcze niezrecenzowany, został opublikowany na serwerze medRxiv.org. 

- Mieszkańcy domów opieki, którym podano szczepionkę mRNA-1273 (Moderna) wykazywali silniejszą całkowitą i neutralizującą odpowiedź przeciwciał niż ci, którym podano szczepionkę BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) - donoszą naukowcy.

Innymi słowy, badanie ujawniło pewne różnice pomiędzy odpowiedziami immunologicznymi na szczepionki Moderny i Pfizera wśród starszych osób. Szczepionka Moderny zdaje się mocniej chronić przed wariantami alfa, beta i gamma koronawirusa, ponieważ wzbudza silniejszą odpowiedź w postaci przeciwciał neutralizujących. Wariant delta nie był brany pod uwagę w tej analizie.

Badaniem objęto 198 mieszkańców czterech domów opieki w Ontario oraz 78 opiekunów i pracowników tych placówek. Średnia wieku pensjonariuszy wyniosła 88 lat. Mieszkańcy trzech ośrodków otrzymali szczepionkę Moderny, a czwartego - preparat Pfizera. Zastrzyki podane zostały w styczniu i lutym 2021 r., w odstępie 3-4 tygodni. Próbki krwi do badań pobrane zostały natomiast po 14-28 dniach od drugiej dawki. Analizę krwi przeprowadzono przy pomocy testu ELISA (test immunoenzymatyczny).

Okazało się, że odpowiedź immunologiczna wzbudzona przez dwie szczepionki mRNA różniła się, jeśli chodzi o nowe warianty wirusa. Przeciwciała neutralizujące wariant beta były niewykrywalne u niemal 38 proc. pensjonariuszy zaszczepionych Pfizerem, w porównaniu do 11,5 proc. badanych, którzy otrzymali preparat Moderny. W przypadku wariantu gamma nie znaleziono przeciwciał neutralizujących u 29 proc. osób zaszczepionych Pfizerem i u 5 proc. tych, którzy otrzymali szczepionkę Moderny. Badanie potwierdziło też, że u osób starszych ogólne wskaźniki potwierdzają słabszą odpowiedź na szczepionkę. Schorowane osoby w starszym wieku nie doświadczają już tak silnej reakcji immunologicznej na szczepionki na COVID-19, jak osoby młodsze i zdrowsze.

Eksperci podkreślają jednak, że pomimo wysokiej korelacji pomiędzy neutralizacją a skutecznością szczepionki, przeciwciała neutralizujące stanowią tylko jeden element złożonej odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Organizm ma bowiem do dyspozycji jeszcze inne rodzaje przeciwciał (np. przeciwciała wiążące, nieneutralizujące), a także długo żyjące limfocyty T.

Szczepionka Moderny może być ważną "częścią układanki"

Eksperci obawiają się, że wkrótce będziemy mieć do czynienia z czwartą falą pandemii. Już zresztą pojawiają się doniesienia o epidemii COVID-19 odradzającej się w niektórych placówkach. W tej sytuacji priorytetem jest ochrona najsłabszych, w tym pensjonariuszy domów opieki.

W tej populacji (osoby w zaawansowanym wieku), o której wiemy, że jest znacznie bardziej podatna na COVID-19, może być potrzebne stałe monitorowanie odpowiedzi immunologicznej oraz dodatkowa dawka szczepionki

- piszą autorzy badania, sugerując, że korzystniejsza może okazać się szczepionka Moderny.

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Źródła: medRxiv.org, MedicalXPress.com

Więcej o: