Amerykańska agencja ds. zdrowia zaleca kobietom w ciąży szczepienie przeciw COVID-19

- Coraz więcej danych potwierdza bezpieczeństwo i skuteczność szczepienia przeciw COVID-19 podczas ciąży. Dane te sugerują, że korzyści z otrzymania szczepionki przewyższają wszelkie znane lub potencjalne zagrożenia związane z przyjęciem zatwierdzonych preparatów - w ostatnią środę amerykańska organizacja ds. zdrowia publicznego zdecydowanie poparła szczepienia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Szczepienie przeciw COVID-19 jest zalecane wszystkim osobom w wieku 12 lat i starszym, w tym kobietom w ciąży, karmiącym piersią, starającym się zajść w ciążę lub mogącym zajść w ciążę w przyszłości. Kobiety w ciąży i tuż po porodzie są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z osobami niebędącymi w ciąży. Zaszczepienie się przeciw COVID-19 może uchronić przed poważną chorobą.

- amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) zdecydowanie i jednoznacznie opowiedziały się za podawaniem szczepionki na COVID-19 kobietom w ciąży. Na stronie federalnej agencji ds. zdrowia pojawiły się właśnie najnowsze wyniki badań dotyczące bezpieczeństwa szczepionek, ze szczególnym uwzględnieniem ciężarnych oraz karmiących piersią kobiet.

- Szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a zwiększenie liczby zaszczepionych osób nigdy nie było tak pilne - powiedziała dyrektor CDC dr Rochelle Walensky na konferencji prasowej, na której zachęcała kobiety w ciąży do przyjęcia szczepionki.

W Stanach Zjednoczonych (i nie tylko) odnotowano w ostatnim czasie gwałtowny wzrost liczby zakażeń nowym, wysoce zaraźliwym wariantem Delta i, jak informuje CDC, coraz więcej kobiet w ciąży zapada na COVID-19. Według najnowszych danych, w USA tylko 23 procent ciężarnych przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Jak COVID-19 zagraża kobietom w ciąży

Ciąża należy do tych czynników, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby w przypadku zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Jak podaje CDC, chorujące kobiety w ciąży znacznie częściej wymagają intensywnej terapii, podłączenia do urządzeń wspomagających oddychanie lub wentylacji mechanicznej, niż niebędące w ciąży pacjentki z COVID-19, a ryzyko zgonu jest o 70 procent większe.

COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju tzw. stanu przedrzucawkowego, a także przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Ciężki COVID-19 podczas ciąży to także wyższe ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej. Grozi także tym, że dziecko urodzi się słabe (z niską masą urodzeniową). Ponadto zdarza się także, chociaż rzadko, że podczas ciąży koronawirus przenosi się z matki na dziecko.

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Uspokajające dane

Amerykańscy eksperci przedstawili szereg dowodów na to, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Badanie przeprowadzone na grupie 2500 kobiet pokazało, że szczepionka nie zwiększa ryzyka poronienia w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży. Kobiety były zaszczepione Moderną lub Pfizerem. Inne badania potwierdziły bezpieczeństwo szczepionek także w późniejszych miesiącach ciąży.

Opublikowane w kwietniu w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" badanie, w którym wzięło udział 827 zaszczepionych wcześniej kobiet, które urodziły, pokazało, że wskaźnik zdarzeń niepożądanych w tej grupie kobiet był na poziomie znanym z czasów przed pandemią COVID-19. A zatem szczepienie nic tutaj nie zmieniło.

- W tej chwili korzyści ze szczepienia i znane ryzyko COVID-19 w czasie ciąży oraz wysoki wskaźnik przenoszenia przewyższają wszelkie teoretyczne ryzyko szczepionki - mówi dziennikowi "The New York Times" dr Sascha R. Ellington z CDC.

Dr Denise Jamieson z Emory University w Atlancie stwierdza, że aktualnie dostępne dane wskazują na to, że kobiety w ciąży ciężej chorują na COVID-19 i częściej zakażają się wariantem Delta w porównaniu z tym, co działo się, gdy dominował "oryginalny" wariant wirusa.

Podczas testów klinicznych ani szczepionki mRNA, ani wektorowe nie były sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, stąd tak długie wahanie instytucji ds. zdrowia, czy można je zalecać tej grupie osób. W czerwcu 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała jednak tymczasowe zalecenia, aby podawać szczepionki na COVID-19 kobietom w ciąży i karmiącym piersią, jeżeli korzyści ze szczepienia przewyższają potencjalne ryzyko. Na przykład, gdy kobieta jest w wysokim stopniu narażona na ryzyko zakażenia (jak na przykład pracownice służby zdrowia), a także cierpi na takie schorzenia jak cukrzyca, otyłość lub inne przewlekłe choroby z grupy zwiększonego ryzyka.

Źródła: CDC.gov,The New York Times, WHO

Więcej o: