Federalna agencja ds. zdrowia publicznego twierdzi, że zgodnie z aktualną wiedzą w pełni zaszczepione osoby są dobrze chronione przed wirusem. Za osoby w pełni zaszczepione uważa się te, które przyjęły dwie dawki szczepionki Pfizera, Moderny, Astry Zeneki lub jedną preparatu Johnson & Johnson.
Do tej pory w USA zgłoszono ponad 900 osób, które zaszczepiły się po raz trzeci, wykorzystując pewne luki w systemie informacyjnym służby zdrowia. Jednak prawdziwa liczba ludzi, którzy wzięli trzy dawki szczepionki nie jest znana. Jest to bowiem dosyć trudne do wyśledzenia ze względu na sporą liczbę dostawców usług medycznych działających na amerykańskim rynku, u których potwierdza się szczepienie oraz... na ludzką pomysłowość. Niektóre osoby przychodzą po kolejny zastrzyk do apteki, twierdząc, że jest ich pierwszym, pokazując inny dokument tożsamości, zmieniając nazwisko, powołując się za współistniejące choroby itp.
Prowadzone aktualnie badania sugerują, że dawka przypominająca może być potrzebna osobom z obniżoną odpornością, po 60. roku życia oraz pracownikom służby zdrowia. Natomiast nie ma jeszcze żadnej pewności, czy cała populacja powinna dostać trzeci zastrzyk na COVID-19.
Jak donoszą agencje prasowe, dawki przypominające zaczęły podawać starszym osobom takie kraje jak Izrael, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania. Spotkało się to z krytyką ze strony Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która uważa, że bogatsze kraje powinny wstrzymać się z podawaniem trzeciej dawki, dopóki są kraje, które mają problem z zaszczepieniem choćby wszystkich pracowników służby zdrowia.
- Nadal nie mamy przekonującego zestawu dowodów, czy trzecia dawka jest potrzebna, czy też nie. Nasza wiedza na ten temat wciąż się zmienia - powiedziała dr Katherine O'Brien, szefowa WHO ds. szczepionek.
Urzędnicy WHO nawołują do globalnej solidarności w walce z pandemią. - Apelujemy do wszystkich, którzy mają wpływ - olimpijczyków, inwestorów, liderów biznesu, przywódców religijnych i wszystkich członków rodzin i społeczności - o poparcie naszego apelu o moratorium na zastrzyki przypominające przynajmniej do końca września - powiedział na konferencji prasowej szef WHO Tedros Ghebreyesus.
Źródła: MedicalXPress.com, AP News, WHO