Długi COVID - to dotyka również tych, którzy łagodnie przeszli infekcję koronawirusem

Syndrom post-COVID-19 dotyka także tych, którzy łagodnie lub umiarkowanie przeszli koronawirusową infekcję, a objawy mogą się ciągnąć ponad 30 dni.

Badanie o nazwie CoVHORT prowadzone przez Uniwersytet Arizony (USA) pokazuje, że po 30 dniach od infekcji, około 69 procent osób nadal skarży się na co najmniej jeden uciążliwy objaw choroby. I są to osoby, które stosunkowo łagodnie przechorowały COVID-19. Te badania koncentrowały się na pacjentach, którzy nie byli hospitalizowani z powodu COVID-19. Wyniki opublikowało czasopismo "PLoS One".

Istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że jeśli się zarazisz COVID-19, doświadczysz długotrwałych objawów

- mówi dr Melania Bell, jedna z autorek badania.

Dane medyczne uczestników analizowano co trzy miesiące od maja ubiegłego roku do lutego 2021 roku. Źródłem były ankiety internetowe, gdzie pytano o wyniki testu, stan choroby i objawy. W badaniu wzięli udział zarówno chorujący na COVID-19, jak i niezarażeni.

"Długi covid" to nie tylko problem najciężej chorych

Zarówno osoby hospitalizowane, jak i łagodnie przechodzące zakażenie, niemal równie często cierpiały z powodu syndromu post-COVID-19. Okazało się zatem, że nawet wśród łagodnie i umiarkowanie chorych, "długi Covid" jest problemem. Wśród tych, którzy doświadczali długotrwałych objawów, więcej było osób z sezonowymi alergiami i różnymi innymi schorzeniami. Mieli też silniejsze objawy postcovidowe niż osoby bez chorób towarzyszących.

Dziesięć najczęstszych symptomów "długiego covidu", zgłaszanych przez uczestników badania, to: zmęczenie, duszności, mgła mózgowa, stres i niepokój, zmieniony smak i węch, bóle ciała i mięśni, bezsenność, bóle głowy, bóle stawów, przekrwienie błony śluzowej lub katar. Rodzaj, czas i nasilenie tych objawów znacznie różniły się między zakażonymi osobami. Średnio doświadczali trzech długotrwałych symptomów, chociaż byli i tacy, którzy skarżyli się nawet na kilkanaście różnych.

Biorąc pod uwagę, że do tej pory COVID-19 dotknął już ponad 201 mln ludzi na świecie, skala wyzwań dla służby zdrowia związana z syndromem postcovidowym może być ogromna. - Nasze szacunki pokazują, że po 60 dniach od infekcji jeszcze około 50 procent pacjentów cierpi na trzy lub więcej objawów, a 25 procent ma siedem i więcej - piszą naukowcy.

Czy da się wyleczyć z "długiego covidu"?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że osoby po przechorowaniu COVID-19 powinny mieć zapewnioną opiekę medyczną, jeżeli doświadczają długotrwałych objawów.

- Opieka powinna mieć charakter multidyscyplinarny, co oznacza, że obejmuje nie tylko podstawową opiekę zdrowotną, ale również odpowiednich specjalistów z zakresu rehabilitacji, wsparcie pracowników opieki społecznej, pracowników psychospołecznych, specjalistów ds. zdrowia psychicznego. I to jest rodzaj opieki, którą powinni otrzymać osoby  z sydromem post-COVID-19. Jeśli chodzi o konkretne leczenie, jeszcze go nie mamy, ponieważ nie rozumiemy jeszcze, dlaczego się pojawia - mówi dr Janet Diaz w materiale opublikowanym na stronie organizacji.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Źródła: MedicalXPress.com, PLoS One, WHO

Więcej o: