Naukowcy odkryli, że połączenie dwóch leków może skutecznie zwalczać COVID-19

Mimo szczepionek pilnie potrzebne są nowe, skuteczne metody leczenia COVID-19. Choroba nadal jest bardzo niebezpieczna, a zaszczepienie całej populacji zajmie prawdopodobnie kilka lat. W dodatku jest realna groźba, że pojawią się takie warianty wirusa, z którymi szczepionki będą sobie słabiej radzić. Naukowcy nadal więc szukają lekarstwa na COVID-19.

- Dwa istniejące już leki, cefarantyna i nelfinawir, hamują zakażenie SARS-CoV-2 - donoszą naukowcy z międzynarodowego zespołu ekspertów z Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, pracujący nad wyłonieniem związków, które mogą posłużyć do walki z COVID-19.

Obecnie chorym na COVID-19 podaje się m.in. remdesivir, zatwierdzony jednak tylko do użytku awaryjnego. Ponadto kilka istniejących już preparatów, w tym lopinawir, rytonawir, chlorochina, fawipirawir i interferon są w trakcie badań klinicznych, jednak nic jeszcze nie zostało rozstrzygnięte. Trwają prace nad oceną kolejnych "kandydatów" na lek na COVID-19.

- Stworzyliśmy system przesiewowego badania różnych preparatów, oparty na wyhodowanych w laboratorium komórkach, by zidentyfikować związki, które mogą chronić te komórki przed SARS-CoV-2. Te specjalne komórki o nazwie VeroE6/TMPRSS2 po zainfekowaniu wirusem były traktowane różnymi związkami chemicznymi przez dwie doby - piszą autorzy publikacji w czasopiśmie "iScience." 

Po tym czasie zespół naukowy oceniał stan komórek i sprawdzał, jak poradziły sobie poszczególne preparaty z neutralizacją SARS-CoV-2. W ten sposób oceniono wiele istniejących już, zatwierdzonych do użytku leków na różne inne schorzenia. Ale dwa z nich okazały się "hitem". 

Tandem, który hamuje COVID-19

Pierwszy z tych preparatów to cefarantyna, stosowana w stanach zapalnych. W tym badaniu cefarantyna hamowała wnikanie koronawirusa do komórek poprzez blokowanie procesu wiązania się wirusa z błoną komórkową.

Drugi obiecujący lek, działający w tandemie z cefarantyną, to nelfinawir. Jest to lek przeciwretrowirusowy stosowanym w leczeniu zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). Nelfinawir należy do klasy leków zwanych inhibitorami proteazy (blokuje enzym - proteazę - który uczestniczy w namnażaniu się wirusa). Jest prawie zawsze stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi. W tym eksperymencie nelfinawir przeciwdziałał replikacji SARS-CoV-2, któremu już udało się wniknąć do środka komórki.

- Stosowanie tych leków razem może być szczególnie skuteczne. Połączenie cefarantyny z nelfinawirem może synergistycznie zwiększyć aktywność przeciwwirusową - zauważają autorzy badania. Udało im się obliczyć, że taka skojarzona terapia może przyspieszyć usuwanie SARS-CoV-2 z płuc chorego nawet o 4,9 dnia.

To na razie tylko eksperyment laboratoryjny, chociaż bardzo obiecujący. Potrzebne są teraz badania kliniczne z udziałem ludzi, aby potwierdzić skuteczność duetu cefarantyna i nelfinawir.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Źródła: iScience, MedicalXPress.com

Więcej o: