Test opracowali naukowcy z John Hopkins University. Do wykonania tego badania wystarczy kropla krwi z nakłutego palca. Następnie umieszcza się próbkę na specjalnej podkładce, na której znajduje się białko fuzyjne. Białko jest w stanie wykryć w naszej krwi przeciwciała anty-COVID-19. Na wyniki czeka się mniej niż pięć minut. Twórcy testu podkreślają, że jest szybszy niż popularne obecnie testy tzw. przepływu bocznego oraz dokładniejszy. Test przepływu bocznego wykrywa antygen koronawirusa w 30 minut, nie wymaga analizy laboratoryjnej.
- Nasz szybki test można by wykorzystywać do potwierdzania, że zaszczepiliśmy się przeciw COVID-19. Nie byłoby wtedy potrzeby okazywania karty szczepień (nazywanej też paszportem covidowym - red.). To badanie krwi można też wykonywać praktycznie wszędzie, na przykład w miejscu pracy, przy wstępie na masowe imprezy - przekonuje jeden z twórców testu, dr med. Robert Kruse.
Zespół badaczy sprawdził poprawność wyników na 400 próbkach krwi. Połowa z nich pochodziła od osób, które przeszły COVID-19. Po porównaniu danych okazało się, że eksperymentalny test zidentyfikował przeciwciała poprawnie w niemal 88 proc. przypadków (w porównaniu ze standardowym testem na przeciwciała typu ELISA). Przy czym, jak podkreślają pomysłodawcy, nowy test jest znacznie szybszy. Badanie ELISA wymaga kilku godzin.
Test wykorzystuje zjawisko hemaglutyzacji, czyli zlepiania się erytrocytów i wytrącania ze środowiska płynnego w postaci grudek. Do zlepiania się dochodzi pod wpływem przeciwciał, tzw. hemaglutynin lub wirusów.
- Opracowaliśmy nową metodę testowania na obecność przeciwciał anty-COVID-19, wykorzystującą hemaglutyzację na suchej karcie, podobną do tej, która jest już dostępna do szybkiego sprawdzania grupy krwi AB0. Na karcie umieszczono białko fuzyjne, łączące krwinki czerwone z tzw. domeną wiążącą receptor (RBD) białka kolca koronawirusa - piszą naukowcy. Pięciominutowy test może znaleźć zastosowanie przy sprawdzaniu stanu serologicznego przed szczepieniem, obserwacji po szczepieniu i podczas podróży.
Artykuł opisujący zasadę działania nowego testu na przeciwciała opublikowany został na serwerze medRxiv i jest jeszcze niezrecenzowany.
Źródła: medRxiv,org, MecicalXPress.com