USA: Rzadki efekt uboczny u młodych ludzi po szczepieniu na COVID-19. Trwa wyjaśnianie

Amerykańska agencja ds. bezpieczeństwa szczepionek śledzi doniesienia o rzadkich przypadkach zapalenia mięśnia sercowego u nastolatków i bardzo młodych ludzi. Nie wiadomo, czy tych kilkadziesiąt zdarzeń ma w ogóle związek ze szczepieniem na COVID-19. - Większość przypadków wydaje się łagodna, a obserwacje są w toku - piszą eksperci na rządowej stronie.

Zapalenie mięśnia sercowego kilka dni po szczepieniu odnotowano u niewielkiej grupy bardzo młodych osób. Zgłoszenia na temat zdarzeń niepożądanych są nieustannie analizowane w USA przez Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień (ACIP). Posiedzenia ACIP są otwarte dla publiczności.

Grupa robocza zajmująca się monitorowaniem bezpieczeństwa szczepionek na COVID-19 (VaST) na ostatnim spotkaniu 17 maja poinformowała o przypadkach zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu preparatem mRNA. W sumie odnotowano kilkadziesiąt tego typu zdarzeń i większość z nich okazała się łagodna.

Ale jak dotychczas, nie ustalono, czy zapalenia miały coś wspólnego ze szczepieniami. Ogólnie rzecz biorąc, zapalenia mięśnia sercowego zdarzają się po przejściu infekcji. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) należało się spodziewać pewnej niewielkiej liczby takich przypadków, ponieważ szczepieniom podlega ogromna grupa ludzi. Zaobserwowane liczby są zbliżone do oczekiwanych tzw. wskaźników wyjściowych.

Zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu zauważono głównie u bardzo młodych ludzi, w tym u nastolatków, w większości płci męskiej i częściej po drugiej dawce, niż po pierwszej. Do zachorowania dochodziło mniej więcej po czterech dniach od szczepienia.

Eksperci CDC stwierdzili, że informacje o zdarzających się przypadkach zapalenia powinny być przekazane lekarzom, aby ci z kolei zwrócili baczniejszą uwagę na niepokojące objawy u zaszczepionych młodych osób. Ponadto wskazano, że konieczna jest współpraca specjalistów chorób zakaźnych, kardiologów i reumatologów, aby stworzyć wytyczne dla diagnostyki i leczenia zapalenia mięśnia sercowego.

Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

Ostry COVID-19 może uszkodzić serce

- To może być po prostu zbieg okoliczności, że niektórzy ludzie po szczepieniu zachorowali na zapalenie mięśnia sercowego. Z dużym prawdopodobieństwem można było przewidzieć, że coś takiego się wydarzy, ponieważ wiele osób jest obecnie szczepionych - mówi reporterowi "The New York Times" dr Celine Gounder z Bellevue Hospital Center w Nowym Jorku.

Na razie eksperci CDC czekają na więcej danych, aby ustalić, czy te objawy mają coś wspólnego ze szczepionką, czy też są przypadkowe. Podkreśla się jednak, że zaobserwowane przypadki były w większości łagodne.

Ten potencjalnie rzadki efekt uboczny, jakim jest zapalenie mięśnia sercowego, stanowi niewielkie zagrożenie w porównaniu z ryzykiem ciężkiego COVID-19, a potem tzw. zespołu pocovidowego, który może się ciągnąć miesiącami. - Sam ostry COVID-19 może też spowodować zapalenie mięśnia sercowego - podkreślają eksperci.

W Stanach Zjednoczonych do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 300 dzieci. American Academy of Pediatrics podaje, że w USA od początku pandemii do 20 maja br. pozytywny wynik testu na COVID-19 miało ponad 3,94 miliona dzieci. Stanowiły też od 1,3 do 3,2 proc. wszystkich zgłoszonych hospitalizacji (więcej niż wynosi rocznie liczba hospitalizowanych dzieci z powodu grypy).

W ogólnej populacji USA każdego roku około 10 do 20 na 100 tys. osób choruje na zapalenie mięśnia sercowego. Objawy to zmęczenie, ból w klatce piersiowej, arytmia i możliwe zatrzymanie akcji serca. Jednak wiele przypadków łagodnego zapalenia w ogóle nie jest diagnozowana.

Dotąd 161 milionów ludzi w USA otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19, około 4,5 mln z nich jest w wieku od 12 do 18 lat.

Źródła: The New York Times, CDC.gov, AAP

Więcej o: