Studolarowymi bonami zachęcają młodych do szczepień przeciw COVID-19

Władze stanu Wirginia Zachodnia zdecydowały oferować bony o wartości 100 dolarów, osobom w wieku od 16 do 35 lat, które już się zaszczepiły na COVID-19, albo wkrótce to zrobią.

O decyzji władz Zachodniej Wirginii informuje dziennik "The New York Times" (NYT). Na konferencji prasowej gubernator Jim Justice stwierdził, że rząd chce w ten sposób zachęcić do szczepień tych młodych ludzi, którzy się jeszcze wahają. Jednocześnie osoby zaszczepione otrzymają bon wraz z odsetkami.

W Zachodniej Wirginii mieszka około 380 tysięcy osób w wieku 16-35 lat. Wielu młodych ludzi już się zaszczepiło na COVID-19. Jednak, jak zauważa gubernator, tempo szczepień ostatnio spadło, zatem potrzebne są dodatkowe działania. Na ten projekt przeznaczone zostaną fundusze federalne pochodzące z programu CARES.

Wirginia Zachodnia zajmuje 16. pozycję w USA, jeśli chodzi o wskaźnik nowych zakażeń SAR-CoV-2 oraz 12. miejsce pod względem hospitalizacji - pisze dziennik NYT. Na około 1,5 miliona uprawnionych osób co najmniej jedną dawką zaszczepiło się do tej pory około 52 proc. Sondaże wskazują jednak, że około 40 proc. populacji waha się, czy przyjąć szczepionkę. Gubernator Justice podkreślił, że kraj musi zatrzymać koronawirusa. Dopiero wtedy będą mogły zniknąć maski, groźba hospitalizacji i śmierci w wyniku zakażenia się COVID-19 i różnego typu obostrzenia, w tym związane z gospodarką.

Stan Zachodnia Wirginia wyróżniał się na tle innych stanów USA jeśli chodzi o tempo szczepień na COVID-19. Na początku roku był nawet taki moment, gdy przodował, jeżeli chodzi o liczbę podanych dawek. Teraz jednak "pozostaje w tyle", jak podaje dziennik NYT.

Młodzi ludzie częściej, niż starsi, wahają się, czy przyjąć szczepionkę. Według badań prowadzonych przez Kaiser Family Foundation około 25 proc. dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 29 lat mówi, że na razie się nie zaszczepi i poczeka, co będzie dalej (w grupie 65 plus takich wahających się osób jest zaledwie 7 proc.). Obecnie w Stanach Zjednoczonych już każdy chętny powyżej 16 roku życia może zaszczepić się przeciw COVID-19.

Jak podało CDC (Centers for Disease Control and Prevention) w USA, do wczoraj, 141,8 miliona ludzi otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki Covid-19, w tym około 96,7 miliona zostało w pełni zaszczepionych jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson lub dwudawkowymi firmy Pfizer-BioNTech i Moderna. W USA mieszka prawie 330 milionów ludzi. 

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Źródła: The New York Times, BBC News,

Więcej o: