Szczepionki mRNA przeciw COVID-19 są wysoce skuteczne - pokazują amerykańskie badania w świecie rzeczywistym

Badania skuteczności szczepionek mRNA, prowadzone w rzeczywistych warunkach, udowadniają, że te preparaty są niemal tak samo skuteczne, jak pokazywały to kontrolowane testy kliniczne. Co więcej, badanie wykonane w USA wskazuje, że szczepionki Moderny i Pfizera zapobiegają, i to w wysokim stopniu, nie tylko chorobie COVID-19, ale także infekcjom SARS-CoV-2, w tym także bezobjawowym.

Testy kliniczne III fazy z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników, na podstawie których ustalono skuteczność szczepionek mRNA (Moderna, Pfizer/BioNTech) na ok. 94-95 procent, oceniały, na ile te preparaty zabezpieczają przed chorobą COVID-19. Amerykańskie badanie, zrealizowane przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom), weryfikuje natomiast skuteczność szczepionek w zapobieganiu infekcjom w rzeczywistym świecie.

Badanie objęło grupę 3950 pracowników służby zdrowia, z czego 2500 otrzymało dwie dawki szczepionki, 500 otrzymało jeden zastrzyk, a pozostałe osoby z badanej grupy nie były zaszczepione. Naukowcy mieli za zadanie ocenić, jaką skutecznością wykażą się preparaty mRNA wśród personelu medycznego, w tym lekarzy, pielęgniarek, ratowników oraz pracowników pierwszej linii. Te grupy zawodowe są znacznie bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 niż populacja ogólna. Badania prowadzono w sześciu stanach w USA od 14 grudnia 2020 r. do 13 marca 2021.

Dane z tego badania potwierdzają wyniki uzyskane podczas testów klinicznych szczepionek Moderny oraz Pfizera. Eksperci CDC uznali, że szczepionki są wysoce skuteczne w zapobieganiu COVID-19.

Nasze dane pokazały, że po drugiej dawce szczepionki ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 zmniejszyło się o 90 procent dwa lub więcej tygodni po szczepieniu. Po podaniu pojedynczej dawki którejkolwiek ze szczepionek ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 przez uczestników badania zmniejszyło się o 80 procent dwa lub więcej tygodni po szczepieniu

- pisze CDC w komunikacie prasowym.

CDC zaleca szczepienie dwiema dawkami preparatu mRNA w celu uzyskania maksymalnej ochrony. Ponieważ przeciwciała ochronne pojawiają się w organizmie po około dwóch tygodniach od zastrzyku, zatem za "częściowo zaszczepione" uważa się osoby, będące dwa tygodnie po pierwszej dawce szczepionki, natomiast za "w pełni zaszczepionych", po dwóch tygodniach od drugiej dawki - wyjaśnia CDC.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej

Szczepionki mRNA chronią przed chorobą i infekcjami

Wszyscy uczestnicy badania co tydzień samodzielnie pobierali wymazy z nosa i przekazywali do laboratorium w celu wykonania testów RT-PCR. Dzięki temu naukowcy mogli zidentyfikować nie tylko osoby z objawami choroby, ale także przechodzące COVID-19 bezobjawowo lub będące w okresie przedobjawowym. Analiza tych danych potwierdziła hipotezę, że obie szczepionki mRNA zmniejszają ryzyko wszystkich infekcji, zarówno objawowych, jak i bezobjawowych, co jest bardzo dobrą wiadomością. Oznacza bowiem, że znacznie zmniejsza się ryzyko, że zaszczepione już osoby, na przykład pracownicy służby zdrowia, nieświadomie przeniosą COVID-19 na pacjentów, którymi się opiekują, chorując bezobjawowo lub będąc w okresie przedobjawowym.

Dobre wiadomości także dla tych, którzy są po pierwszej dawce

CDC podaje ponadto wyniki szczepionek mRNA po pierwszej dawce. Tutaj także obserwuje się wysoką skuteczność preparatów. Wykazano, że ochrona wzrasta do 80 procent po dwóch tygodniach od zastrzyku. Wysoką skuteczność preparatów mRNA przeciwko infekcji już po pierwszej dawce potwierdzają także badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii (tam wykazano 70 proc. skuteczności) oraz w Izraelu (60 proc.). Ochronę przed COVID-19 organizm zaczyna budować po dwóch tygodniach od pierwszej dawki, a najwyższy poziom ochrony obserwuje się po upływie dwóch i więcej tygodni po drugiej dawce.

CDC planuje szereg badań, mających na celu ocenę skuteczności szczepionek na COVID-19 w różnych populacjach i grupach wiekowych. Naukowcy prześledzą, na ile szczepienia zapobiegają infekcjom, hospitalizacjom i zgonom w zależności od różnych zmiennych, aby opracować najbardziej skuteczne strategie szczepień.

Źródła: CDC.gov, ema.europa.eu

Więcej o: