Zaszczepieni przeciw grypie rzadziej zarażali się COVID-19

Osoby, które w ostatnim sezonie grypowym otrzymały szczepionkę, rzadziej zarażały się COVID-19, gdy wybuchła pandemia. A jeśli już zachorowały, miały mniej powikłań - dowodzą amerykańscy badacze. Propagują szczepienia na grypę nawet poza sezonem, aby w ten sposób łagodzić pandemię.

Ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 (uzyskania pozytywnego wyniku testu) było o 25 procent mniejsze w przypadku osób zaszczepionych przeciw grypie w porównaniu z tymi, którzy się nie zaszczepili - pokazały retrospektywne badania kohortowe obejmujące 27201 osób u których wykonano test na obecność koronawirusa. Co więcej, zaszczepieni na grypę pacjenci z COVID-19 rzadziej wymagali hospitalizacji lub wentylacji mechanicznej oraz krócej przebywali w szpitalu. Badania przeprowadzono korzystając z danych z systemu opieki zdrowotnej Michigan Medicine. Autorami opracowania są naukowcy z Uniwersytetu Michigan, a publikacja ukazała się w "American Journal of Infection Control".

Są już analizy, które sugerują, że wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko takim chorobom jak gruźlica i grypa może zapewnić pewną ochronę przed COVID-19. Jedno z takich badań przeprowadzono w Brazylii (ale nie zostało jeszcze zrecenzowane). Badana grupa liczyła 92 tysiące osób, u których zdiagnozowano COVID-19. Naukowcy dowodzą, że wśród pacjentów zaszczepionych wcześniej przeciw grypie, ryzyko zgonu okazało się o 17 procent niższe, w porównaniu do osób niezaszczepionych. O 8 procent niższe było też prawdopodobieństwo pobytu na oddziale intensywnej terapii i o 18 procent niższe ryzyko, że pacjent z COVID-19 będzie wymagał wspomagania oddychania.

Badania epidemiologiczne prowadzone we Włoszech oraz w USA pokazują, że istnieje zależność pomiędzy wyższymi wskaźnikami szczepień przeciw grypie u osób w wieku powyżej 65 lat a zmniejszonymi wskaźnikami zgonów z powodu COVID-19.

Naukowcy ze szkoły medycznej Uniwersytetu w Michigan ponownie potwierdzają, że istnieje związek pomiędzy szczepionką na grypę a ryzykiem zakażenia i ciężkością COVID-19.

Szczepienie przeciw grypie wiąże się ze zmniejszoną liczbą pozytywnych wyników testów na COVID-19 i lepszymi wynikami klinicznymi i powinno być promowane w celu zmniejszenia obciążenia związanego z pandemią

- piszą we wnioskach z badania.

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? „Chęci są, ale trochę nie ma odwagi”

Szczepionka przeciw grypie a COVID-19

Naukowcy tak naprawdę nie wiedzą, dlaczego szczepienie się przeciwko grypie może zapewnić pewną ochronę przed COVID-19. - Jest prawdopodobne, że szczepionka przeciw grypie może mieć bezpośredni wpływ biologiczny na układ odpornościowy istotny w walce z SARS-CoV-2 - mówi Marion Hofmann Bowman z Uniwersytetu Michigan.

Możliwe też, że dochodzi tutaj do zjawiska zwanego reaktywnością krzyżową, gdy ekspozycja na wirusa grypy (oczywiście nieaktywnego, znajdującego się w szczepionce) przygotowuje układ immunologiczny do walki z innym patogenem. - Nadal jednak nie rozumiemy tego mechanizmu - przyznają naukowcy.

Źródła: ScienceAlert.com, American Journal of Infection Control

Więcej o: