COVID-19: Szczepionka w formie tabletki - wkrótce ruszają badania kliniczne na ludziach

Pierwsza faza badań klinicznych nad szczepionką na COVID-19 w postaci tabletki może rozpocząć się w czerwcu. O szczepionkach doustnych myśli się już jako o preparatach drugiej generacji. Niebagatelną zaletą takiej formy szczepionki jest łatwość podawania oraz dystrybucji.

Szczepionka na COVID-19 w tabletce została opracowana przez Oravax Medical, spółkę joint venture, która powstała dzięki porozumieniu pomiędzy izraelsko-amerykańską firmą Oramed oraz indyjską Premas Biotech. Jak zapewniają pomysłodawcy, w badaniu przedklinicznym szczepionka doustna doprowadziła do powstania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 już po podaniu pojedynczej dawki.

- Niewątpliwą zaletą szczepionki w postaci pigułki jest łatwość jej przyjmowania. Właściwie można by "zażywać" tego typu preparaty samodzielnie w domu. Ponadto tabletki nie sprawiają takich problemów przy transporcie. Przewozi się je w normalnej lodówce i przechowuje w temperaturze pokojowej - zapewniają twórcy preparatu.

Kandydat na szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Oravax jest ukierunkowany na trzy białka strukturalne wirusa. W pilotażowym badaniu na zwierzętach doustna szczepionka wywołała odpowiedź immunologiczną w postaci immunoglobuliny typu G (IgG), chroniącej przed infekcją oraz immunoglobuliny typu A (IgA).

Komentujący to wydarzenie naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii piszą o takich potencjalnych korzyściach szczepionki doustnej jak łatwość i szybkość podawania. Ponadto jest to opcja dobra dla osób panicznie bojących się zastrzyków. Niemniej jednak najpierw odpowiednio zaprojektowane badania muszą wykazać, że szczepionka doustna na COVID-19 działa u ludzi i jest bezpieczna.

Jak dotychczas szersze dane na temat szczepionki w tabletce nie zostały nigdzie opublikowane. Preparat wykazał się skutecznością podczas badań na zwierzętach, ale to nie oznacza, że będzie podobnie działać u ludzi. Badania kliniczne, zapowiedziane na drugi kwartał 2021 roku, to dopiero początek długiej drogi. Kolejne etapy prac mogą zająć nawet rok.

Szczepionki w tabletkach, aerozolu, plastrach - badania trwają

Nad szczepionkami w postaci tabletki czy sprayu do nosa pracują naukowcy z Oksfordu, pomysłodawcy szczepionki na COVID-19 produkowanej przez koncern AstraZeneca. Z kolei firma ImmunityBio prowadzi badania kliniczne I fazy doustnej wersji szczepionki, pomyślanej tak, aby służyła jako szczepionka przypominająca, stosowana po szczepionce domięśniowej. Z kolei firma Vaxart, też pracująca nad szczepionką doustną na COVID-19, zawiesiła prace nad nią pod koniec 2020 roku z powodu niskiej skuteczności preparatu. Mimo obiecujących wyników z badań na zwierzętach ta szczepionka doustna nie wzbudziła pożądanej reakcji immunologicznej u ludzi.

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Źródła: ScienceAlert.com, oramed.com

Więcej o: