Zaszczepiona kobieta urodziła dziecko z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2. To pierwszy taki znany przypadek - twierdzą lekarze

Trzy tygodnie po podaniu szczepionki Moderny kobieta urodziła zdrową dziewczynkę. Lekarze wykazali obecność ochronnych przeciwciał w krwi pępowinowej, pobranej tuż po porodzie.

Lekarze w USA odnotowali pierwszy znany przypadek noworodka z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2, które nabył od zaszczepionej matki. Swoje odkrycie opublikowali na serwerze medRxiv, a zatem artykuł jest jeszcze przed recenzją. Niemniej jednak wzbudził zrozumiałe zainteresowanie. Szczepienia na COVID-19 kobiet w ciąży prowadzi się niezwykle ostrożnie, ponieważ nie ma danych na temat bezpieczeństwa tej szczepionki u ciężarnych kobiet oraz karmiących piersią. Wynika to z faktu, że ta grupa nie została włączona do badań klinicznych podczas prac nad szczepionkami.

Po początkowych wahaniach stwierdzono jednak, że szczepionkę mRNA można podać także kobiecie w ciąży. Jest bowiem w tym okresie bardziej podatna na infekcje i powinna być chroniona. Największe światowe organizacje ds. zdrowia, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz CDC (Centers for Disease Control and Prevention - amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) uznały, że preparatem mRNA można szczepić także kobiety w ciąży. CDC ostateczną decyzję co do szczepień pozostawia kobietom i zachęca do skonsultowania się z lekarzem.

- Szczepienia matek przeciwko grypie i TDaP (szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) zostały dobrze przebadane pod względem bezpieczeństwa i skuteczności w ochronie noworodka. Przeciwciała  IgG przenikają przez łożysko. Podobnej ochrony możemy się spodziewać po zaszczepieniu matki przeciwko SARS-CoV-2 - piszą badacze z Florida Atlantic University.

Matka przekazała ochronne przeciwciała nienarodzonemu jeszcze dziecku

Przeciwciała klasy IgG skierowane przeciwko koronawirusowi wykryto w krwi pępowinowej po tym, jak matka zaszczepiła się przeciw COVID-19. Kobieta jest pracownikiem służby zdrowia pierwszej linii. Nie była wcześniej leczona na COVID-19. Szczepionkę Moderny przyjęła, gdy była w 36 tygodniu ciąży. Trzy tygodnie później urodziła zdrową dziewczynkę.

Bezpośrednio po urodzeniu się dziecka pobrano próbki krwi pępowinowej do analiz, w tym na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. W surowicy krwi wykryto swoiste przeciwciała klasy IgG na poziomie 1,31 U/ml. Przeciwciała klasy IgG (immunoglobuliny) są elementem tzw. pamięci immunologicznej, mają zdolność przenikania przez łożysko i zapewniają noworodkowi odporność bierną.

- Wykazaliśmy, że przeciwciała anty-SARS-CoV-2 typu IgG są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po pojedynczej dawce szczepionki Moderna. W związku z tym istnieje możliwość ochrony i zmniejszania ryzyka zakażenia się SARS-CoV-2 dziecka dzięki zaszczepieniu przyszłej matki - piszą autorzy badania wzywając społeczność lekarzy do współpracy.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Źródła: medRxiv.org, The Guardian.com

Więcej o: