Szczepionka na koronawirusa. Ponad połowa Polaków uważa, że UE nie poradziła sobie z zamówieniami [SONDAŻ]

Firmy farmaceutyczne zmniejszały lub w ogóle odwoływały niektóre dostawy szczepionek do Unii Europejskiej. Jak wynika z sondażu "Rzeczpospolitej", połowa Polaków uważa, że UE zawiodła w sprawie zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek. Mniej niż 20 proc. uważa, że nie.

W piątek AstraZeneca po raz kolejny poinformowała, że zmniejszy liczbę szczepionek, które trafią do Unii Europejskiej - do końca marca dotrze do Polski ok. 550 tys. szczepionek mniej niż było w planach. 

Pierwotna umowa z AstraZenecą zakładała dostawę 180 mln szczepionek do połowy roku, a 40 mln do końca pierwszego kwartału. Już w lutym szacunki te zmniejszono do 34 mln dawek do końca marca i do 90 mln w drugim kwartale.

Czasowe problemy z dostawami miał także Pfizer/BioNTech. W związku z tym Węgry, Słowacja i Czechy zaczęły stosować rosyjską szczepionkę Sputnik V, a Węgry - także chiński preparat. 

Według najnowszych informacji, Pfizer/BioNTech zwiększył mocno ponad pierwotne założenia plan dostaw szczepionek do państw Unii, co z naddatkiem pozwoli załatać dziurę po niedostarczonych szczepionkach AstraZeneki.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Polacy uważają, że UE nie dała rady ze szczepionkami

Rp.pl zleciła sondaż SW Reserch, w którym spytano Polaków: "Czy Pani/Pana zdaniem Unia Europejska zawiodła w kwestii zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek na COVID-19 państwom członkowskim?". 

Aż 53,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak, UE Zawiodła. Tylko 18,5 proc. uważa, że nie. Zdania  w tej sprawie nie miało 28,4 proc. badanych.

Działania Unii Europejskiej za niewystarczające uznaje 55% kobiet i co drugi mężczyzna. Negatywną opinię o działaniach unijnych urzędników wyraża 58% badanych powyżej 50 roku życia i 60% respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Działania podjęte przez Unię negatywnie ocenia ponad 60% badanych o dochodach wynoszących od 2001 do 3000 zł i 57% mieszkańców miast liczących powyżej 500 tys. osób

- omówił wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Rosyjskie szczepionki we WłoszechWłoska prasa: Unii Europejskiej grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9.03-10.03.2021 r. na grupie 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Za granicą chwalą Polaków za tempo szczepień

Mimo problemów z dostępnością preparatów Polska ma względnie dobre tempo szczepień. Pochwały idą z Brukseli oraz z Niemiec. Ursula von der Leyen podaje nasz kraj jako pozytywny przykład skutecznej akcji szczepień z wynikiem 10,8 dawek szczepionki na stu mieszkańców. To więcej niż w Hiszpanii, gdzie także tempo jest wysokie. 

Michał Dworczyk przedstawił zmiany w Narodowym Programie SzczepieńCo ze szczepieniem ozdrowieńców? Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka

Pochwały można też przeczytać w niemieckim "Die Welt". Warszawski korespondent zwraca uwagę na 6,5 tys. punktów szczepień i cztery kanały, którymi można rejestrować się na szczepienie. 

Więcej o: