Podstawowe informacje o koronawirusie i zalecenia dotyczące tego, jakie leczenie (głównie objawowe) warto stosować i kiedy, regularnie ulegają modyfikacji. Chociaż od pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 minął rok, można odnieść wrażenie, że powszechnie panuje chaos, a komunikaty, także eksperckie, bywają sprzeczne. Tymczasem to nie tak.
Rok dla poznania wirusa to nie jest długo, szczególnie, gdy chcemy opierać się na wiarygodnych, prawidłowo przeprowadzonych badaniach. Niestety, pandemia nie czeka na naukowców, więc zalecenia musiały powstawać na każdym jej etapie, niezależnie od poziomu wiedzy specjalistów. Kolejne odkrycia pozwalają modyfikować zalecenia. Co więcej: koronawirus szybko mutuje, więc nawet wiedza znakomicie udokumentowana może szybko się zdezaktualizować.
Trochę rzeczy jednak wiemy już na pewno. Głównie, że coś nie pomaga, ale to też jest wiedza. W lutym konsultanci krajowi medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP, opracowali zalecenia dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19, leczonych w domu. Michał Domaszewski, lekarz rodzinny, znany w sieci jako doktor Michał, przybliża je w przystępny, zrozumiały sposób. Zobacz, co warto zmierzyć, połknąć, wypić itd., by jak najszybciej wrócić do zdrowia.