COVID-19: Wytypowano grupę związków, które są szczególnie skuteczne w połączeniu remdesivirem

Naukowcy z Yale wytypowali nową grupę związków przeciwwirusowych, które mogą posłużyć do opracowania leku na COVID-19. Wydaje się, że są szczególnie skuteczne w połączeniu z lekiem już stosowanym u chorych na COVID-19, czyli z remdesivirem.

Opracowane przez badaczy związki to niekowalencyjne i niepeptydowe (rodzaj wiązania międzycząsteczkowego) inhibitory głównej proteazy SARS-CoV-2 (o nazwie Mpro), czyli enzymu, który powstaje w ludzkiej komórce na skutek działania koronawirusa. Enzym protazy (Mpro) ro rodzaj "molekularnych nożyc", które tną wirusowe białka na mniejsze kawałki, co umożliwia namnażania się SARS-CoV-2. Inhibitor natomiast oznacza związek, który powstrzymuje działanie enzymu. Badania prowadzono na Uniwersytecie Yale, a wyniki opublikowało czasopismo "ACS Central Science".

Do wytypowania obiecujących związków chemicznych naukowcy wykorzystali symulacje komputerowe, które pomogły im zidentyfikować istniejący już i zatwierdzony przez FDA (Food and Drug Administration) lek o nazwie perampanel jako obiecujący punkt wyjścia do dalszych analiz. Perampanel to lek przeciwpadaczkowy opracowany przez firmę Eisai, stosowany jest wraz z innymi lekami u pacjentów cierpiących na powtarzające się napady drgawek.

Naukowcy korzystali z metody obliczeniowej zwanej FEP, która pozwala przewidywać siłę wiązania potencjalnych leków małocząsteczkowych z określonym białkiem. Kolejnym krokiem było zsyntetyzowanie wskazanych przez program komputerowy związków, które następnie zostały przetestowane na zakażonych wirusem komórkach. Do zbadania struktury tych związków wykorzystano ponadto krystalografię rentgenowską. W taki sposób wytypowano związki, które wydają się hamować główną proteazę SARS-CoV-2.

Badacze mają nadzieję, że wskazane przez nich substancje zostaną wykorzystane do projektowania nowych leków, które będą skutecznie działać nie tylko na SARS-CoV-2. - Te związki prawie na pewno mogą być wykorzystywane przez naukowców do projektowania nowych przeciwwirusowych leków - powiedziała Karen Anderson, profesor farmakologii i biofizyki molekularnej oraz biochemii, jedna z autorek odkrycia.

Badania laboratoryjne wykazały bowiem, że zaproponowane przez badaczy związki były w stanie powstrzymać namnażanie się wirusa w komórkach zakażonych SARS-CoV-2. Szczególnie skuteczne okazały się w połączeniu z istniejącym już lekiem przeciwwirusowym - remdesivirem.

Naukowcy podkreślają, że mimo istnienia skutecznej szczepionki na COVID-19, nadal potrzebne będą leki, które powstrzymują rozwój choroby. Duża grupa osób na świecie nie będzie mogła być zaszczepiona choćby z powodów zdrowotnych lub ich układ immunologiczny nie zareaguje właściwie. Nowe związki mogą też być przydatne do zwalczania innych infekcji koronawirusowych, które opierają się na szkodliwej aktywności enzymu proteazy.

- Nasze związki mogą stać się podstawą nowych leków przeciwwirusowych podawanych nie tylko w formie iniekcji, ale także doustnie oraz w postaci sprayu do nosa - podkreślają badacze.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

Źródła: ACS, phys.org

Więcej o: