Do prac nad szczątkami prehistorycznych zwierząt przystąpili naukowcy z laboratorium Wektor na Syberii (Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii WEKTOR) we współpracy z Północno-Wschodnim Uniwersytetem Federalnym w Jakucku (NEFU). Na początek do analiz pobrano fragmenty tkanek prehistorycznego konia sprzed około 4500 lat. Są to szczątki konia Wierchojańskiego (nazwa od miejsca znaleziska) odkryte w 2009 roku.
- W ramach tego projektu zbadane zostaną także inne zwierzęta, takie jak łoś Omoloy, mamut Małolachowski, szczeniak z Tumat, pradawna kuropatwa, różne gatunki gryzoni, zające i inne prehistoryczne zwierzęta znalezione w Jakucji w ostatnich 10 latach - donosi Uniwersytet w komunikacie prasowym. W sumie ośrodek zgromadził ponad 20 prehistorycznych zwierząt różnych gatunków. Z wykopalisk przewozi się je do laboratorium i przechowuje w specjalnym pojemniku-lodówce w temperaturze od -16 do -18 stopni C.
Rosyjscy naukowcy prowadzili już badania bakteriologiczne, poszukując w szczątkach zwierząt "przodków" dzisiejszych drobnoustrojów. - Jednak badania nad paleowirusami prowadzone będą na Uniwersytecie w Jakucji po raz pierwszy - mówi Maksim Cheprasov z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego, szef laboratorium przy Muzeum Mamutów.
Instytut "Wektor" jest jednym z największych ośrodków badawczych, wirusologicznych i biotechnologicznych w Rosji. W przeszłości służył jako centrum badań nad radziecką bronią biologiczną - pisze "The Guardian". Jest jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie przechowuje się wirusa ospy prawdziwej (czarnej ospy) do celów naukowych. Do 1980 roku udało się całkowicie wyeliminować wirusa ospy dzięki globalnym szczepieniom.
"Wektor" jest też twórcą jednej z dwóch rosyjskich szczepionek na COVID-19 nazwanej EpiVacCorona. Badania I i II fazy wykazały jej wysoką skuteczność, a masowe szczepienia tym preparatem mają się rozpocząć w marcu br. - podaje Reuter, powołując się na rosyjskie źródła.
Źródła: The Guardian, NEFU