Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie otrzymywać szczepionki przeciw COVID-19 - WHO zmienia stanowisko

Największe organizacje ds. zdrowia, WHO oraz CDC uważają, że szczepionki mRNA mogą być podawane kobietom w ciąży. Amerykańska organizacja ostateczną decyzję co do szczepienia pozostawia kobietom i zachęca do skonsultowania się z lekarzem.

Początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważała, że kobiety w ciąży nie powinny być szczepione na COVID-19, chyba że są narażone na wysokie ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód lub choroby przewlekłe. Nieco innego zdania byli amerykańscy eksperci z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Różnice w wydawanych zaleceniach nie wynikały z dowodów naukowych, tylko z faktu, że nie ma obecnie danych na temat bezpieczeństwa szczepionki u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

W badaniach klinicznych nad szczepionkami na COVID-19 nie brały udziału kobiety ciężarne (tak postępuje się od lat przy okazji badań nad preparatami medycznymi). Ale też decyzja, aby nie włączać kobiet w ciąży do testów szczepionek na COVID-19 została skrytykowana przez część ekspertów, w tym przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynecologists) - donosi dziennik "The New Jork Times" (NYT).

- Opinia WHO wzbudziła spore zdziwienie wśród ekspertów - pisze dalej dziennik. W piątek (29.01.) eksperci WHO zmienili jednak zalecenia.

- Podczas gdy ciąża naraża kobiety na większe ryzyko ciężkiego COVID-19, dostępnych jest niewiele danych umożliwiających ocenę bezpieczeństwa szczepionek mRNA u kobiet w ciąży. Niemniej jednak, opierając się na tym, co wiemy o tego rodzaju szczepionkach, nie mamy żadnego konkretnego powodu, by sądzić, że będzie istniało określone ryzyko, które przeważałoby nad korzyściami wynikającymi ze szczepienia kobiet w ciąży - piszą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na stronie internetowej organizacji.

Zmiana stanowiska WHO w sprawie szczepień kobiet w ciąży szczepionkami mRNA oznacza, że teraz jedne z największych organizacji zdrowotnych na świecie, czyli WHO oraz CDC mówią w tej sprawie podobnym głosem.

Większość obecnie dostępnych szczepionek uważana jest za dopuszczalne dla kobiet w ciąży, a do niektórych szczepień wręcz się je zachęca. Tak jest na przykład ze szczepionką na grypę, mimo że ta nie jest testowana specjalnie na takiej grupie kobiet. Uważa się jednak, że korzyści płynące z ochrony przyszłej matki przed ciężkimi chorobami są niewspółmierne do ryzyka wystąpienia efektów ubocznych.

Firma Pfizer deklaruje, że przetestuje swoją szczepionkę na COVID-19 na kobietach w ciąży w najbliższych kilku miesiącach, a Moderna chce założyć oddzielny rejestr w celu monitorowania ewentualnych skutków ubocznych szczepionki mRNA u kobiet w ciąży - informuje dziennik "The New Jork Times".

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Co mówi CDC o szczepieniach kobiet w ciąży?

Amerykańscy eksperci ds. zdrowia uważają, że kobiety w ciąży należące do grupy, której zaleca się szczepienia na COVID-19 (np. służba zdrowia), powinny zdecydować się na szczepienie. Wiadomo bowiem, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 niż nieciężarne kobiety w wieku rozrodczym. Ciężki COVID-19 oznacza wysokie ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, czasem konieczność stosowania mechanicznej wentylacji oraz wyższe ryzyko zgonu. Ponadto chorujące na COVID-19 kobiety w ciąży są bardziej narażone na przedwczesny poród niż kobiety w ciąży, które nie przechodzą COVID-19 - czytamy na stronie CDC.

CDC jeszcze raz przypomina, dlaczego uważa się, że szczepionki mRNA są bezpieczne. Po pierwsze nie zawierają żywego wirusa, a więc nie mogą wywołać choroby. Ponadto szczepionki mRNA nie oddziałują z DNA człowieka, ponieważ nie przedostają się do jądra komórkowego. Co więcej, nie pozostają zbyt długo w ciele człowieka, ponieważ są bardzo szybko likwidowane przez układ immunologiczny. - Opierając się na znanym nam działaniu szczepionek mRNA, eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, aby stanowiły  szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Jednak rzeczywiste ryzyko szczepionek mRNA dla ciężarnej kobiety i jej płodu jest nieznane, ponieważ szczepionki te nie były badane u kobiet w ciąży - informuje CDC.

Nie oczekuje się jednak - pisze CDC - aby efekty uboczne szczepionki na COVID-19 u ciężarnych kobiet były inne, niż u kobiet niebędących w ciąży. Amerykanie decyzję, czy zaszczepić się na COVID-19 podczas ciąży pozostawiają kobietom.

Źródła: The New York Times, WHO, CDC

Więcej o: