Kiedy mam szansę się zaszczepić? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)

Przedstawiamy harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce, uwzględniający nowy podział na grupy uprawnionych, zawieszenie szczepienia medyków, informacje przekazywane przez rządzących, opóźnienia w dostawach czy trudności przy zapisie na szczepienia seniorów z grupy 70+.

Wciąż nie ma oficjalnego harmonogramu szczepień Polaków przeciw COVID-19 i nie należy się go spodziewać w najbliższym czasie. Jak przyznał sam pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk, obecnie deklaracje w tym zakresie byłyby "palcem na wodzie pisane" (więcej na ten temat). Trzeba przyznać, że takie słowa muszą niepokoić, gdy dziennikarze pytają nie tyle o konkretne terminy, co określenie choćby realnych kwartałów czy lat.

Osoby z grup ryzyka chciałyby wiedzieć w przybliżeniu, kiedy będą szczepione. Jesteśmy ciekawi, kiedy bezpieczne staną się szkoły, po szczepieniu nauczycieli. Planując choćby wakacje, warto ustalić, czy w najbliższe wakacje będzie można lecieć do krajów, w których wymagany jest paszport immunologiczny ze szczepieniem na COVID-19. Dlatego zdecydowaliśmy się, mimo okrojonych danych, zrobić szacunkowy harmonogram i systematycznie, w miarę możliwości i dostępnych informacji, go aktualizować. To druga wersja (zobacz pierwszą). Stan na 22.01.21. Niestety, w stosunku do poprzedniej, sprzed zaledwie tygodnia, są już uzasadnione opóźnienia.

Zastrzeżenia

  • W kolejnych aktualizacjach trudno będzie uwzględniać osoby zaszczepione, żeby odliczać je z kolejki, bo codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia nie zawierają podziału na pierwszą i drugą dawkę, co pozwoliłoby realnie oceniać, ile osób dostało szczepionkę. Mamy nadzieję, że taka informacja będzie pojawiała się już niedługo w komunikatach.
  • Nie ma jeszcze rozporządzenia uwzględniającego zmiany w harmonogramie szczepień po szczepieniu grupy 70+. Ma pojawić się w najbliższych dniach. Dopiero wówczas jest szansa na doprecyzowanie, w jakiej kolejności czekamy na szczepienie.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi zostały przesunięte do pierwszej grupy, ale niewykluczone, że zmieni się wykaz chorób. Władze zapowiadały, że będą jeszcze możliwe pewne przesunięcia. Wciąż nie jest jasne, co z osobami niepełnosprawnymi, np. intelektualnie - ich opiekunowie apelują o uwzględnienie podopiecznych w grupie I. Pojawiają się też głosy, żeby szczepić wcześniej honorowych krwiodawców, bo to dawałoby szansę na pozyskiwanie osocza.
  • Prokuratorzy i policjanci mają być szczepieni jednak po najciężej chorych, ale wciąż na przykład przed sędziami. Można więc spodziewać się protestów kolejnych grup. Pytanie - czy skutecznych...
  • Czy wraz z nauczycielami będą szczepieni inni pracownicy oświaty? Pojawiają się głosy, że będzie analogicznie jak w opiece zdrowotnej, ale ponoć nie jest to jeszcze przesądzone.

Takie niuanse niejednokrotnie oznaczają, że liczba osób uprawnionych w danej grupie rośnie/maleje o kilkaset tysięcy. Stąd przyjmujemy dość szerokie widełki.

Wciąż chcemy być optymistami

To tylko symulacja. Mamy nadzieję, że z każdym dniem coraz bliższa faktom, dzięki nowym precyzyjnym danym. Jak niemal wszyscy, chcemy, żeby te terminy się nie potwierdziły i okazały krótsze, ale realnie 22 stycznia 2021 roku zapisy dla grupy 70+ zostały zakończone (chociaż dziś się zaczęły) z powodu braku miejsc.

Przed południem w całej Polsce było jeszcze dostępnych 150 tysięcy miejsc na szczepienia do końca marca (przy, wg Michała Dworczyka, zainteresowaniu znacznie przekraczającym kilkaset tysięcy) i zapisy na nie najpewniej już są zakończone. Obecnie seniorzy 70+, którym zapisać się nie udało, mogą już tylko zostawiać deklaracje o chęci szczepienia, na które będą umawiani w II kwartale, jeśli pojawią się miejsca.

embed
Zobacz wideo
Więcej o: