COVID-19: W jednym z chińskich miast robot pobiera wymazy z gardła

Chińczycy starają się stłumić epidemię w północnych regionach kraju. W jednym z miast do pobierania wymazów z gardła zaczęli wykorzystywać robota. Dzięki temu chcą uniknąć ryzyka tzw. krzyżowych zakażeń.

W Chinach ponad 20 milionów ludzi jest teraz w jakiejś formie zamknięta, głownie na północy kraju, gdzie epidemia znowu zaczęła się odradzać. Ponadto w środę rząd północno-wschodniego Heilongjiangu, gdzie mieszka 37,5 mln ludzi, ogłosił stan wyjątkowy i zakazał opuszczania prowincji, odwołał wszelkie zgromadzenia i konferencje. Stało się to po tym, jak zidentyfikowano tam 28 przypadków zakażenia, w tym 12 bezobjawowych. Są też mniejsze lokalne ogniska COVID-19.

Rząd planuje przeprowadzić szeroko zakrojone testy, które mają objąć dziesiątki milionów ludzi. Chce stłumić infekcje przed obchodami święta księżycowego nowego roku, które przypadają w przyszłym miesiącu. Tradycyjnie jest to czas, gdy na uroczystościach gromadzą się setki tysięcy ludzi, a miliony przemieszczają się po kraju.

Robot w punkcie pobrań

W mieście Shenyang do pomocy przy pobieraniu wymazów z gardła "zatrudniono" robota. Maszyna została specjalnie skonstruowana w taki sposób, aby mogła bezpiecznie pobrać próbki, jest jednak nadzorowana przez pracownika, który z bezpiecznej odległości steruje jej ramieniem. Wysięgnik robota jest owinięty ochronną warstwą z tworzywa sztucznego. Na jego końcu którego znajduje się patyczek do pobierania wymazu z gardła. W kabinie sterowniczej obsługa steruje ramieniem robota korzystając z obrazu przekazywanego przez kamery.

Jak do tej pory w Chinach w walce z pandemią roboty wykorzystywano raczej do prac przy transporcie czy dostarczaniu żywności, do wnoszenia ładunków itp. Robot w punkcie pobrań wymazów jest nowością.

Walkę z koronawirusem wspomagają też laboratoria testowe umieszczone w nadmuchiwanych namiotach.  Zostały zbudowane w ciągu 10 godzin w mieście Shijazhuang i mają badać nawet milion próbek dziennie. Do dezynfekcji natomiast wykorzystywane są roboty oraz drony - pisze chiński dziennik "Global Times".

Zobacz wideo Konto e-pacjenta konieczne do zapisu na szczepienie? Minister Dworczyk odpowiada na pytania widzów

Źródło: MedicalXPress,com

Więcej o: