Izrael zaszczepił przeciwko koronawirusowi ponad milion ludzi. Mają najwyższy na świecie wskaźnik zaszczepień

W Izraelu pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już ponad milion osób z dziewięciomilionowej populacji. Według dostępnych danych na 3 stycznia 2021 r. kraj ma najwyższy wskaźnik zaszczepień na COVID-19 na świecie (liczony jako pojedyncza dawka na 100 osób w danej populacji), wynoszący 12,59.

Izrael szczepi około 150 tysięcy osób dziennie - donosi BBC News. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymują osoby powyżej 60. roku życia, pracownicy służby zdrowia oraz osoby z grupy wysokiego ryzyka. Kraj zapewnił sobie odpowiednie dostawy szczepionki Pfizer-BioNTech już na wczesnym etapie pandemii.

- Preparat został w bezpiecznych warunkach podzielony na mniejsze partie, dzięki czemu można go transportować do mniejszych miejscowości - zapewnił minister zdrowia Yuli Edelstein (szczepionkę przechowuje się w temperaturze minus 70 stopni C). Akcja szczepień jest przeprowadzana w oparciu o krajowy system opieki zdrowotnej.

W październiku zeszłego roku liczba zakażeń w przeliczeniu na mieszkańca była w Izraelu najwyższa na świecie, a odsetek śmiertelnych ofiar choroby wyższy niż w USA. Obecnie władze państwowe uważają, że Izrael już w lutym będzie mógł ogłosić, że rozprawił się z pandemią.

Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Jak ze szczepieniami radzą sobie inne kraje?

Według danych opublikowanych w serwisie Our World in Data (edukacyjna organizacja charytatywna, współpracująca m.in. z Uniwersytetem Oksfordzkim) wskaźnik szczepień na COVID-19 na 3 stycznia 2021 r. wyniósł w Izraelu 12,59 dawek na 100 osób. Za Izraelem jest Bahrajn (3,57 dawek/100 osób), a następnie Wielka Brytania (1,39), potem są Stany Zjednoczone (1,28), Dania (0,7), Rosja (0,55) i Chiny (0,31), Kanada (0,3), Niemcy (0,29), Estonia i Włochy (0,19).

W sumie na świecie podano już 12,34 mln dawek (nie oznacza to jednak, że tyle ludzi zostało zaszczepionych, ponieważ jednej osobie podaje się dwie dawki w odstępie kilkunastu lub więcej dni). Na czele listy są Chiny - 4,5 mln dawek, dane 31 grudnia 2020 r.).

Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone. W USA do końca 2020 roku wykorzystano 2,78 mln dawek (celem było zaszczepienie pierwszą dawką 20 mln osób, co niestety się nie udało). Według danych na 3 stycznia Stany Zjednoczone podały 4,23 mln dawek. Amerykańscy eksperci, jak pisze BBC, nie zgadzają się z brytyjskim podejściem, aby opóźnić podanie drugiej dawki i zaszczepić pierwszą jak największą grupę ludzi. Dr Antony Fauci, doradca prezydenta i szef NIAID (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), zdecydowanie sprzeciwia się takiej strategii.

Kolejny kraj to Izrael (1,09 mln dawek). Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce (944,5 tys.), potem na liście znajduje się Rosja (800 tys. dawek).

W Niemczech do 2 stycznia zaszczepiono pierwszą dawką 238 809 osób, natomiast dla porównania we Francji tylko 516 osób. Jako przyczynę podaje się sceptyczne nastawienie do szczepień panujące wśród Francuzów (tylko ok. 40 procent jest za). Ponadto Unia Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizera dopiero 21 grudnia (podczas gdy Wielka Brytania 2 grudnia, Stany Zjednoczone 11 grudnia 2020 r.).

Według sondaży 77 procent Brytyjczyków jest zdecydowanych zaszczepić się przeciwko COVID-19, 69 procent Amerykanów i 80 procent Chińczyków.

Indie planują zakończyć program szczepień mający objąć ponad 300 mln ludzi, do połowy roku. Priorytetem jest 10 milionów pracowników służby zdrowia i 20 milionów z tzw. pierwszej linii. Kraj do tej pory odnotował niemal 150 tys. zgonów z powodu COVID-19, a 10 milionów ludzi zostało zakażonych (druga pozycja po USA).

Indie chcą podawać szczepionkę Oxford-AstraZeneca, która nie wymaga tak ekstremalnych temperatur w czasie przechowywania, jak szczepionka Pfizera, stąd łatwiej ją będzie dystrybuować w kraju, w którym może brakować odpowiedniej infrastruktury. Szczepionkę oksfordzką (o nazwie Covishield) produkuje się też bezpośrednio w Indiach. Do tej pory w Indiach zatwierdzono do użytku dwie szczepionki, Oxford-AstraZeneca oraz własny preparat o nazwie Covaxin, opracowany przez Bharat Biotech we współpracy z Indyjską Radą Badań Medycznych.

Źródła: BBC.com, ourworldindata.com

Więcej o: