WHO: Wzywamy do noszenia masek podczas świątecznych spotkań. Może to dziwne, ale zwiększy bezpieczeństwo

W Europie rośnie ryzyko nowej fali COVID-19 w pierwszych tygodniach nowego roku. WHO nawołuje do ostrożności i noszenia masek nawet w czasie spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

- "Osobom wrażliwym i starszym krewnym lub przyjaciołom będzie z pewnością trudno poprosić bliskich, aby fizycznie trzymali się z daleka, a noszenie masek i utrzymywanie dystansu fizycznego w otoczeniu rodziny i przyjaciół może wydawać się niezręczne i niewygodne. Jednak takie postępowanie znacząco przyczynia się do zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia" - czytamy w komunikacie europejskiego biura regionalnego WHO.

Pomimo pewnych niewielkich sukcesów transmisja COVID-19 w Europie nie wyhamowała. A po okresie świątecznym i feriach zimowych istnieje ryzyko, że pandemia na nowo przyspieszy.

Indywidualne decyzje podczas świąt i ferii zimowych wpłyną nie tylko na ciebie i twoich najbliższych, ale także na społeczności

- pisze WHO w komunikacie skierowanym do mieszkańców naszego kontynentu.

Organizacja zaleca daleko posuniętą ostrożność, ponieważ święta i ferie to tradycyjnie czas większych zgromadzeń ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych czy miejsc, a taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Pierwsze tygodnie i miesiące 2021 roku mogą być kluczowe, a wzrost liczby zakażeń katastrofalny. Musimy temu zapobiec - nawołuje WHO.

W Europie jest ponad 1000 ośrodków narciarskich. Wiadomo już, że 11 miesięcy temu to tam pojawiły się pierwsze ogniska COVID-19. Potem to przede wszystkim spotkania towarzyskie i powroty do domów spowodowały rozsianie się wirusa po całym kontynencie.

- "Narciarstwo nie rozprzestrzenia COVID-19, ale ruchliwe kurorty górskie już tak" - czytamy w komunikacie WHO. Eksperci zalecają zatem, aby podczas nadchodzących ferii kraje zastanowiły się, w jaki sposób przeciwdziałać zatłoczeniu w tradycyjnych miejscach wypoczynku, przede wszystkim podczas pobytu w zamkniętych pomieszczeniach oraz korzystania ze środków transportu.

- Nabożeństwa religijne powinny w tym roku odbywać się nieco inaczej. Jeśli to możliwe, spotykajmy się na zewnątrz. W środku budynków powinna gromadzić się niewielka liczba osób. Dobrze też jest skrócić czas spotkania. W trakcie nabożeństw należy pamiętać o dystansie fizycznym, dobrej wentylacji pomieszczenia, higienie rąk oraz o stosowaniu masek.

Zobacz wideo Minister Dworczyk przedstawił dokument dotyczący narodowego programu szczepień

Źródła: BBC.com, WHO

Więcej o: