Lek na zapalenie stawów może pomagać ciężko chorym pacjentom z COVID-19

Lek na zapalenie stawów o nazwie baricytynib, podawany wraz z remdesivirem zmniejsza czas hospitalizacji z powodu COVID-19 - pokazują badania.

Baricytynib (baricitinib) jest lekiem przeznaczonym do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych osób (nazwa handlowa to Olumiant). Wykazuje działanie immunosupresyjne (czyli zmniejsza aktywność układu immunologicznego).

Jest selektywnym i odwracalnym inhibitorem kinazy janusowej (JAK1 i JAK2), dwóch enzymów, które pośredniczą w przesyłaniu sygnałów wewnątrzkomórkowych dla cytokin i czynników wzrostu (a te z kolei biorą udział m.in. w rozwoju stanu zapalnego i odpowiedzi immunologicznej). Baricytynib hamując częściowo aktywność enzymów powoduje zmniejszenie się stanu zapalnego.

Informacje o tym, że lek może przynieść korzyści ciężko chorym na COVID-19 pojawiły się w listopadzie, gdy grupa szwajcarskich naukowców przetestowała specyfik na grupie 83 pacjentów hospitalizowanych w szpitalach we Włoszech i w Hiszpanii. Randomizowane badania przeprowadzili amerykańscy naukowcy na zlecenie rządu federalnego. Zbadano działanie leku u umiarkowanie i ciężko chorych na COVID-19. Podawany był wraz z przeciwwirusowym remdesivirem. W badaniu wzięło udział 1033 pacjentów, z czego połowa otrzymywała lek, a połowa placebo.

Ciekawostką jest to, że baricytynib został wyselekcjonowany przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji jako potencjalny środek terapeutyczny przeciwko SARS-CoV-2.

Zobacz wideo Minister Dworczyk przedstawił dokument dotyczący narodowego programu szczepień

Wyniki badania: baricytynib wraz z remdesivirem skrócił czas hospitalizacji

- Baricytynib w skojarzeniu z remdesivirem wykazał przewagę nad samym remdesivirem pod względem skrócenia czasu powrotu do zdrowia i przyspieszenia poprawy stanu klinicznego u pacjentów z COVID-19, zwłaszcza wśród pacjentów otrzymujących tlen o wysokim przepływie lub wentylację nieinwazyjną. Połączenie wiązało się z mniejszą liczbą poważnych zdarzeń niepożądanych - napisali autorzy badania w artykule podsumowującym wyniki, które opublikowało czasopismo "New England Journal of Medicine" (NEJM).

Jeden z pierwszych naukowców, którzy zwrócili uwagę na baricytynib jako lek pomocny przy COVID-19, dr Boghuma Kabisen Titanji z Uniwersytetu Emory’ego w Atlancie mówi, że istnieją pewne podgrupy pacjentów, którzy mogą bardziej skorzystać na takim leczeniu skojarzonym (czyli na podawaniu jednocześnie remdesiviru i baricytynibu). Są to osoby, które wymagały dużej dawki dodatkowego tlenu lub nieinwazyjnej formy wentylacji. Gdy oprócz remdesiviru podano im baricytynib, wracali do zdrowia nieco szybciej niż grupa leczona samym remdesivirem.

Zdaniem naukowca niektóre dane wskazują, że możliwe, iż takie właśnie leczenie skojarzone zmniejsza też ryzyko śmierci lub konieczności podłączenia do respiratora. Ale te obserwacje muszą zostać jeszcze potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Podobne działanie co baricytynib wykazuje sterydowy lek przeciwzapalny deksametazon. Ma jednak tę przewagę, że jest tańszy i bardziej dostępny (baricytynib to drogi lek stosowany głównie w lecznictwie zamkniętym). Ponadto wykazano już, że deksametazon zmniejsza ryzyko śmierci. Niemniej jednak badania nad przydatnością tego leku w przypadku COVID-19 trwają. Zwraca się też uwagę na skutki uboczne steroidu.

Zapowiadane jest nowe badanie, w którym porównane zostaną wyniki dwóch schematów leczenia: remdesivir wraz deksametazonem oraz remdesivir i baricytynib.

Źródła: The New York Times, NEJM,EMA - charakterystyka leku

Więcej o: