Koronawirus potrafi uszkodzić wiele narządów w organizmie, w tym także obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Powikłania neurologiczne obserwuje się nie tylko u najciężej chorych na COVID-19, ale także u tych, którzy chorobę przeszli lżej.
Tylko w jednym ze szpitali Boston Medical Center na ponad 900 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 od 15 kwietnia do 1 lipca, osiemnastu przeszło udar, piętnastu miało napady padaczkowe, 26 osób cierpiało na encefalopatie (dysfunkcja mózgu, objawiająca się m.in. splątaniem i majaczeniami). Niektórzy chorzy doznali uszkodzeń nerwów lub mieli problemy z poruszaniem się. Skarżyli się także na mimowolne drgawki i drżenie mięśni. Ponadto jedna osoba miała objawy autoimmunologicznego zapalenia mózgu.
Należą do nich powikłania związane z nadaktywnością układu immunologicznego, takie jak zespół Guillain-Barre (gdy układ immunologiczny atakuje nerwy). Drugi rodzaj powikłań neurologicznych związany jest z pobytem na oddziale intensywnej terapii, a więc długotrwałym unieruchomieniem, inwazyjnymi zabiegami, w tym sztuczną wentylacją płuc itd. Przyczyny udaru mózgu natomiast upatruje się w nadmiernej krzepliwości krwi, która może być związana z COVID-19.
Jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz. - U niektórych pacjentów wirus potrafi zaatakować bezpośrednio centralny układ nerwowy - powiedziała dr Pria Anand z Boston Medical Center. - Takie sytuacje zdarzają się także przy innych infekcjach, na przykład przy zakażeniach wirusem opryszczki lub wirusem cytomegalii.
Nawet osoby z łagodniejszą postacią COVID-19, które nie trafiły do szpitala, mogą mieć trwałe objawy neurologiczne. Lekarze na całym świecie donoszą o pacjentach z długotrwale utrzymującym się zmęczeniem i tzw. mgłą mózgową. Pod określeniem "mgła mózgowa" rozumie się zespół lekkich zaburzeń świadomości, takich jak problemy z koncentracją, rozumieniem czy skupieniem myśli.
Jak donosi Radiological Society of North America, powikłania neurologiczne COVID-19, takie jak niedokrwienny udar mózgu czy udar krwotoczny dotykają częściej pacjentów z nadciśnieniem lub cukrzycą typu 2.
Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie "Neurology Clinical Practice".
Źródła: MedicalXPress.com, Neurology Clinical Practice