Jak długo używać masek z tkanin. Kiedy wiadomo, że maskę należy zmienić

Maska materiałowa (ale i każda inna) aby była skuteczna, musi być odpowiednio noszona, czyli szczelnie zakrywać usta i nos. Ale to nie wszystko. Ważne jest, z jakiego materiału została wykonana, z ilu warstw się składa oraz czy nie jest nadmiernie zużyta.

Maska powinna składać się z co najmniej dwóch warstw ściśle tkanego materiału, jak zalecają eksperci CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) i WHO. Materiał z którego jest zrobiona musi nadawać się do prania w wysokich temperaturach, a także "oddychać". Dobrze sprawdza się bawełna. Niektórzy eksperci uważają ponadto, że trzecia środkowa warstwa "pochłaniająca" może być z innego materiału, na przykład jedwabiu.

Maskę materiałową po każdym użyciu pierzemy w pralce w temperaturze co najmniej 60 stopni. Częste pranie pogarsza jednak jakość materiału. Włókna w tkaninie rozchodzą się, splot już nie jest ścisły i maska staje się nieskuteczna. Jeżeli nasza maska straci swój kształt, przestanie dobrze przylegać do twarzy, a materiał będzie się "rozłaził", noszenie jej nie daje żadnych korzyści.

Kiedy zmienić maskę materiałową na nową?

To zależy od składu materiału, z którego została wykonana, a także od tego, jak intensywnie jej używaliśmy. Jeżeli nasza maska ma już kilka miesięcy, była często używana i prana, wymaga wymiany na nową.

W masce ważne jest idealne dopasowanie jej do twarzy. Zatem zwróćmy uwagę na to, czy trzyma się dobrze na uszach i nie odstaje. Jeśli widać pewne luzy, oznacza to, że najprawdopodobniej materiał w masce już się zużył. Wiadomo też, że każda dziurka w materiale niweczy skuteczność. Taką maskę wyrzućmy od razu, bo i tak nie zadziała. Trzeba pamiętać, że koronawirus jest niezwykle maleńką cząstką i przenika bez trudu przez małe, wydawałoby się, dziurki w materiale.

- Jednym z kluczowych aspektów działania maski na twarz jest wielkość kropelek płynów wydalanych z nosa i ust, gdy osoba mówi, śpiewa, kicha, kaszle, a nawet po prostu oddycha. Najczęstsze są większe kropelki, o wielkości około 5-10 mikronów. Jednak te kropelki są nadal dość małe. Dla porównania ludzki włos ma średnicę około 70 mikronów - piszą naukowcy z American Institute of Physics na łamach czasopisma "Physics of Fluids".

- Wyniki badań pokazują, że konsekwentne stosowanie skutecznych masek na twarz, takich jak maski chirurgiczne, może doprowadzić do wykorzenienia pandemii, jeśli co najmniej 70 proc. mieszkańców używa takich masek publicznie - powiedział autor badania dr Sanjay Kumar. - Ale nawet mniej wydajne maski z tkaniny mogą również spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, jeśli są właściwie noszone przez większość ludzi.

Miejmy ze sobą zapasową maskę. Może się przydać

Pamiętajmy, aby wymienić maskę na nową, gdy zwilgotnieje od naszego oddechu. To oznacza, że trzeba nosić przy sobie drugą maskę na zapas. Jesień i zima to czas, gdy wciąż zmieniamy środowisko z zimnego na ciepłe i na odwrót, co powoduje, że maska staje się mokra od wewnątrz od naszego oddechu. Na powietrzu natomiast pada na nią deszcz czy śnieg. A mokra maska utrudnia oddychanie.

Zobacz wideo Wyszkowski: Pandemia pokazała, że nie jesteśmy niezniszczalni

Źródła: MedicalXPress.com, Physics of Fluids

Więcej o: