Melatonina pomaga chronić organizm przed zakażeniem się COVID-19? - badania w toku

Naukowcy przeszukują bazy gotowych już leków w poszukiwaniu takich, które mogą okazać się skuteczne w przypadku COVID-19. Jedną z takich substancji, które zdają się wykazywać działanie ochronne, jest melatonina - zwykły lek na bezsenność.

Naukowcy z Cleveland Clinic uszeregowali pod względem ewentualnej przydatności do leczenia COVID-19 aż 3000 znanych już leków, korzystając z zaawansowanych technik analitycznych i pomocy sztucznej inteligencji. Na czele listy znajdują się 34 preparaty o działaniu przeciwwirusowym, a wśród nich 9 leków, które są obecnie na etapie badań klinicznych pod kątem leczenia COVID-19.

Są to m.in. takie leki jak melatonina, karwedilol (lek na nadciśnienie) i paroksetyna (lek przeciwdepresyjny). Gdy lekarze z Cleveland Clinic skoncentrowali się na melatoninie, leku stosowanym w przypadku bezsenności, zauważyli znaczącą zależność pomiędzy zażywaniem melatoniny a mniejszym prawdopodobieństwem uzyskania dodatniego wyniku na COVID-19.

Obserwacje pokazały, że osoby które zażywały melatoninę miały o 28 procent mniejsze prawdopodobieństwo dodatniego wyniku testu na SARS-CoV-2. Innymi słowy rzadziej się zakażały. Ustalili ponadto, że stosowanie melatoniny było skuteczniejsze w zapobieganiu zakażeniom, niż zażywanie blokerów receptora angiotensyny II (ARB) lub inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI). U Afroamerykanów melatonina zmniejszała ryzyko zakażenia nawet o 52 procent (po uwzględnieniu wieku, płci, rasy, historii palenia i chorób współwystępujących).

Melatonina to hormon syntetyzowany przede wszystkim w szyszynce. Koordynuje pracę naszego zegara biologicznego, reguluje rytmy okołodobowe, w tym rytm snu i czuwania. Jest dostępna bez recepty w postaci tabletek i zalecana jako lek ułatwiający zasypianie oraz w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (Uwaga, nie oznacza to, że powinniśmy od teraz zacząć zażywać melatoninę i wszystko będzie w porządku. Badania nad lekiem są dopiero w fazie hipotez).

- Egzogenna melatonina może działać korzystnie u starszych pacjentów z COVID-19, biorąc pod uwagę, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość endogennej melatoniny, a odporność organizmu maleje - czytamy w artykule opublikowanym na łamach czasopisma PLOS Biology.

- Ponadto melatonina hamuje aktywację zapalnego NLRP3, wywołaną paleniem papierosów i osłabia stan zapalny płuc. Ale potrzebne są badania na dużą skalę, aby zweryfikować korzyści kliniczne melatoniny dla pacjentów z COVID-19 - piszą autorzy badania.

Zobacz wideo Brak miejsc w szpitalach. Czemu łóżka na Stadionie Narodowym stoją puste?

Źródła: PLOSCleveland Clinic

Więcej o: