Naukowcy sprawdzili, na ile wykonywanie intensywniejszych ćwiczeń fizycznych z maską na twarzy zaburza oddychanie. Pytanie dotyczyło kwestii, czy istotnie maska utrudnia wciągnięcie tlenu do płuc. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie powinniśmy nosić masek na twarzy podczas intensywnych ćwiczeń.
- Ludzie NIE powinni nosić masek podczas ćwiczeń, ponieważ maski mogą zmniejszyć zdolność do wygodnego oddychania. Pot powoduje szybsze zamoczenie maski, co utrudnia oddychanie i sprzyja rozwojowi mikroorganizmów - czytamy na stronie WHO.
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego uważają, że odpowiedź jest bardziej skomplikowana.
- Podczas ćwiczeń intensywniej wdychamy powietrze i maska może wydawać nam się przeszkodą, to prawda. Ale to, czy mamy czy nie mamy maski na twarzy podczas intensywnego wysiłku, nie ma zauważalnego wpływu na cały proces oddychania, mierzony poziomem tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Ten wpływ jest tak niewielki, że często jest zbyt mały, aby dało się go wykryć - mówi fizjolog Susan Hopkins, współautorka badania.
Naukowcy przejrzeli i porównali wyniki badań zajmujących się wpływem różnych masek noszonych podczas intensywnych ćwiczeń na działanie systemu oddechowo-krążeniowego. Znaleźli dziesiątki badań dotyczących tej tematyki. Przyglądano się różnorodnym zasłonom na twarzy, w tym wykonanym z tkanin oraz maskom chirurgicznym i maskom filtrującym N95 oraz maskom przemysłowym.
U zdrowych ludzi maska, nawet ta filtrująca, nie utrudnia znacząco poboru tlenu podczas ćwiczeń. Oczywiście, czujemy niewielki opór powietrza podczas wdychania, co nie jest z pewnością komfortowe. Ale jest mało prawdopodobne, aby znacząco wpływało to na czynność płuc.
- Noszenie maski na twarzy podczas ćwiczeń jest z pewnością niewygodne. Zwłaszcza, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia takiej osłony. Może pojawić się wtedy niewielki opór powietrza. Ponadto wdychamy ponownie powietrze nieco cieplejsze i z większą ilością dwutlenku węgla, ale nie ma to wpływu na układ krążenia - tłumaczy Hopkins. - Gdy ćwiczysz, maska wzmaga pocenie się twarzy, co potęguje nieprzyjemne odczucia. Ale to wszystko.
Jak piszą naukowcy, zdaje maska podczas ćwiczeń nie szkodzi dorosłym zdrowym ludziom w każdym wieku i niezależnie od płci. Wyjątek stanowią osoby z chorobami układu krążenia, u których może wystąpić duszność wysiłkowa.
- Czy warto zatem zdejmować maskę i narażać się na inne niebezpieczeństwo, czyli ryzyko zakażenia się COVID-19? - pytają autorzy artykułu.
Analiza została opublikowana na łamach czasopisma "Annals of the American Thoracic Society".
Źródła: ScienceAlert.com, WHO,Annals of the American Thoracic Society