Kilka dni temu opublikowaliśmy poradnik dla osób, które w warunkach domowych leczą się na COVID-19. Zawiera szczegółowe informacje o objawach, testach, diecie, pomocnych sprzętach diagnostycznych itd. O pomoc w jego przygotowaniu poprosiliśmy lekarzy pierwszego kontaktu, w tym Jakuba Grabskiego, który pracuje w przychodni Jutro Medical, w ramach NFZ (wbrew sugestiom niektórych komentujących, że jest dostępny tylko dla pacjentów prywatnych).
Tak, mam już gotową listę środków wspomagających łagodzenie poszczególnych objawów. Pacjenci pomagają ją aktualizować, potwierdzając, bądź nie, skuteczność poszczególnych preparatów.
Ta wypowiedź Jakuba Grabskiego oburzyła część czytelników, którzy uznali, że robimy z niej tajemnicę, nie daliśmy w materiale konkretnych rad, swoistej "listy zakupów" aptecznych.
Poprosiliśmy więc lekarza o doprecyzowanie, co miał na myśli, jakie preparaty umieściłby na takiej "ściądze". Tu nie ma mowy o żadnych sekretach.
Nie mamy leków specjalnie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 i do leczenia COVID-19. Są jednak leki sprawdzone przeze mnie i kolegów na dużej grupie osób z infekcjami. Zakażenie koronawirusem, także tym nowym, jest przecież infekcją i można próbować walczyć z objawami. To są preparaty dostępne bez recepty, stosunkowo bezpieczne. Taka podstawowa apteczka. Bez wizyty lekarskiej każdy może się w te środki zaopatrzyć i złagodzić dolegliwości. Mam informację zwrotną od pacjentów, że pomaga. Stale ją aktualizuję
- mówi Jakub Grabski.
Leki należy przyjmować tylko w razie wystąpienia konkretnych objawów. Nazwy preparatów są wyłącznie przykładowe. Kluczowa jest substancja czynna, czyli to, co w leku działa, na naszej liście podana w nawiasie.
Leki z Ibuprofenem i paracetamolem to sprawdzone i bezpieczne środki przeciwgorączkowe. Łagodzą też ból głowy czy mięśni, które często dokuczają zakażonym.
Proponowany środek na katar polecany jest często przy nieżycie alergicznym, ale działa również przeciwzapalnie i ułatwia oddychanie. Jako stosunkowo delikatny środek bywa skuteczniejszy w odtykaniu nosa od zwykłej soli fizjologicznej, a zarazem nie powinien go podrażnić.
Dlaczego na gardło akurat płyn, a nie tabletki do ssania? Oczywiście, nie ma reguły i pacjenci różnie reagują na dostępne rozwiązania, ale akurat ten preparat Jakubowi Grabskiemu doradził bardziej doświadczony lekarz Paweł Stelmaszek. Według pacjentów jest znakomity. Może dlatego, że działa głównie przeciwbólowo, a ból gardła przy covidzie bywa szczególnie dokuczliwy. Dodatkowo płyn nie powoduje podrażnień powierzchni gardła.
Na kaszel wolisz stosować syrop? Nie ma przeszkód. Akurat to rozwiązanie (inny lek w tabletkach rano, inny po południu i wieczorem) pomaga zarówno przy kaszlu mokrym jak i suchym. To ważne, bo bywa, że kaszel zmienia charakter nawet w ciągu jednego dnia, trudno go rozpoznać, a leki, które mają pomagać na oba rodzaje kaszlu, okazują się zawodne.
Oczywiście, jeżeli objawy nasilają się lub są nietypowe, potrzebne okazują się inne leki, niejednokrotnie już dostępne tylko na receptę. Bywa też, że ich dobór wymaga konsultacji ze specjalistą, np. pulmonologiem, alergologiem czy kardiologiem. Najczęściej jednak nawet z cięższym przebiegiem, ale wciąż niewymagającym leczenia szpitalnego, poradzi sobie lekarz POZ. Przy covidzie zdarzają się nadkażenia bakteryjne, objawy skurczu oskrzeli, zaostrzenie przebiegu innych chorób, jak nadciśnienie, astma czy cukrzyca. Wówczas postępowanie musi być ukierunkowane już na konkretnego pacjenta i jego indywidualne potrzeby, uwzględniające choćby stale przyjmowane leki (i ewentualne interakcje), wiek chorego, a nawet to czy mieszka sam i w razie czego ktoś zauważy pogorszenie jego stanu.
Tak czy owak, nie zalecamy samoleczenia bez kontaktu z lekarzem, bo kluczowe jest wykonanie testu w kierunku koronawirusa. Pacjent niezdiagnozowany, w przypadku pogorszenia stanu, nie może liczyć na szybką, właściwą pomoc.