Naukowcy odkryli tkankę w ludzkim oku, która wydaje się być odporna na SARS-CoV-2

Czy koronawirusem zakażamy się też przez oczy? Przyjmuje się, że tak. Najnowsze badania pokazały jednak, że rogówka wydaje się być odporna na ataki tego wirusa.

Obecnie panuje przekonanie, że koronawirus może wniknąć do naszego organizmu przez trzy tzw. "wrota zakażenia", czyli przez usta, nos oraz oczy. Przez usta czy nos koronawirus przedostaje się wraz z wdechem, gdy znajdujemy się zbyt blisko zakażonej osoby. Ale cząstki zakaźne mogą też znaleźć się na naszych dłoniach, gdy dotkniemy zakażonej powierzchni. A rękami często i odruchowo dotykamy twarzy, w tym oczu. Błona śluzowa nosa, gardła oraz oczu jest szczególnie bogata w receptory ACE-2, które wykorzystuje koronawirus.

Od początku epidemii COVID-19 przyjęto, że oczy są także "wrotami zakażenia", ponieważ wiele wirusów czy bakterii wykorzystuje tę drogą, aby wniknąć w głąb organizmu. Stąd zalecenia dla służby zdrowia i służb sanitarnych, aby szczelnie osłaniać okularami oczy. Jednak mechanizm wnikania SARS-CoV-2 przez błonę śluzową oczu nie został jeszcze dokładnie przebadany. Jedne z pierwszych tego typu badań publikuje właśnie czasopismo "Cell". Naukowcy z Washington University w St. Louis dowodzą w nim, że jedna z części oka, a mianowicie rogówka wydaje się być odporna na koronawirusa.

Rogówka jest przezroczystą błoną, pokrywającą przednią część gałki ocznej. Jest grubości około 0,8 mm i składa się z pięciu warstw. Za rogówką znajduje się przednia komora, a w niej ciecz wodnista, a następnie soczewka. Rogówka ma za zadanie skupiać wiązki promieni słonecznych. Nie posiada naczyń, aby zachować przezroczystość. Odżywiana jest przez łzy na drodze dyfuzji. Jest za to mocno unerwiona i bardzo wrażliwa na ból. 

Rogówka wydaje się być odporna na koronawirusa

Rogówki pobrane od 25 ludzkich dawców oraz rogówki myszy poddano działaniu wirusów, sprawdzając, czy ten "doczepi" się do tkanki. Oprócz SARS-CoV-2, czyli nowego koronawirusa, do eksperymentów użyto także wirusa Zika i wirusa opryszczki zwykłej 1 (HSV-1). Tkanka ludzka wykorzystywana w tym badaniu obejmowała też, oprócz rogówki, także fragment spojówki.

Ten eksperyment pokazał, że i wirus Zika i wirus opryszczki zwykłej jest w stanie replikować się w rogówce, natomiast koronawirusowi się to nie udawało. - Wygląda zatem na to, że rogówka jest odporna na zakażenie się SARS-CoV-2 - zauważają naukowcy. Mimo iż pełna jest receptorów ACE-2 (podobnie jak spojówka), a więc powinna być łatwo "dostępna" dla tego wirusa.

Nasze badanie sugeruje, że nowy koronawirus nie wydaje się być w stanie przeniknąć przez rogówkę

- piszą autorzy badania.

Nie wiadomo jednak, jak i dlaczego tak się dzieje. Naukowcy ostrzegają, że to dopiero początek ich badań i nie należy wyciągać z nich daleko idących wniosków. Nadal należy chronić oczy, mimo pozornej odporności rogówki.

Zobacz wideo Minister zdrowia o wprowadzeniu do użytku antygenowych testów na koronawirusa: Trafią m.in. na SOR-y

Źródła: ScienceAlert.com, Cell

Więcej o: