Koronawirus: czy Hindusi mają większą odporność na COVID-19?

Indyjscy naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, co może stać za niższą śmiertelnością COVID-19 w ich kraju. Jedna z koncepcji nawiązuje do "teorii higienicznej".

Zanieczyszczenie powietrza, ograniczony dostęp do czystej wody, życie w zatłoczonych domach i dzielnicach - taka jest codzienność wielu milionów mieszkańców Indii. To powoduje, że Hindusi cierpią na takie choroby jak schorzenia serca, przewlekłe choroby układu oddechowego, rak oraz cukrzyca, jak pokazują rządowe raporty oraz analizy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tylko z powodu zanieczyszczenie powietrza umiera w Indiach co roku ponad milion osób.

Badania prowadzone wspólnie przez UNICEF oraz WHO pokazały, że prawie trzy miliardy ludzi na świecie (40 procent światowej populacji) nie ma podstawowych urządzeń do mycia rąk. To niemal wyłącznie mieszkańcy krajów rozwijających się. Stąd obawa, że pandemia COVID-19 będzie siała spustoszenie przede wszystkim w najbiedniejszych krajach świata.

Rzeczywiście, liczba zakażonych osób Indiach jest ogromna. Ten subkontynent zamieszkuje jedna szósta populacji świata. Także jedna szósta zgłoszonych przypadków COVID-19 to obywatele Indii. Do tej pory odnotowano tam niemal 8,3 mln zakażeń (drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych) i 123 097 zgonów (trzecie miejsce po USA i Brazylii).

Jednak tym, co zadziwia ekspertów w Indiach, jest stosunkowo niski współczynnik śmiertelności, który wynosi poniżej dwóch procent (chodzi o wskaźnik CFR, czyli odsetek potwierdzonych przypadków choroby, które okazały się śmiertelne). To dziś jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności. Zatem czy Hindusi są odporniejsi na COVID-19? - zastanawiają się indyjscy eksperci.

"Teoria higieniczna"

Indyjski naukowcy opublikowali ostatnio dwa badania, w których przedstawili kilka hipotez na temat możliwych przyczyn niższej śmiertelności COVID-19 w biedniejszych krajach. Badania nie zostały jeszcze zrecenzowane, a można się z nimi zapoznać na serwerze medRxiv.

Naukowcy sugerują, że paradoksalnie to właśnie niski poziom higieny, brak czystej wody pitnej i trudne warunki życia ratują przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Tłumaczą to tym, że ponieważ ludzie mieszkający w tak trudnych warunkach byli od dzieciństwa wystawieni na różne infekcje, ich układ immunologiczny mocniej zareagował także na koronawirusa. W efekcie rzadziej doświadczają ciężkiego COVID-19.

Pierwsze badanie zostało zrealizowane przez naukowców z National Centre for Cell Science (Pune, Indie). Przeanalizowano tam dane ze 106 krajów, w tym dane demograficzne, częstość występowania chorób zakaźnych i niezakaźnych, status szczepień BCG, parametry sanitarne itp. Naukowcy zauważyli, że najwyższa śmiertelność powodu COVID-19 dotyczy krajów o wysokich dochodach, takich jak Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i USA.

Natomiast drugie badanie prowadzone w Tanda Medical College (Indie) podniosło problem mikrobiomu i jego wpływu na całościowe zdrowie człowieka. - Dane z 122 krajów, w tym z 80 najbogatszych, pokazują, że śmiertelność COVID-19 jest niższa w krajach, w których ludzie są bardziej narażeni na różne drobnoustroje, w tym bakterie gram-ujemne - twierdzą autorzy tego badania. Te groźne dla zdrowia bakterie wytwarzają jednak pewne białko, które ma działanie przeciwwirusowe.

Zobacz wideo Dr Zieliński: Restrykcje mają już mały wpływ na przesunięcie maksimum epidemii

Nasza wiedza o koronawirusie jest nadal niepełna

Jednak w komentarzu do tych badań eksperci podkreślają, że opierają się raczej na hipotezach niż na faktach udowodnione naukowo. Cytowana przez BBC Smita Iyer, immunolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważa, że "hipoteza higieniczna" dotycząca COVID-19 "jest sprzeczna z naszym rozumieniem przeciwwirusowej odpowiedzi immunologicznej".

Niższa śmiertelność z powodu COVID-19 w takich krajach jak Indie może mieć wiele przyczyn. Między innymi fakt, że jest to społeczeństwo, w którym dominują ludzie młodsi. Nie wiadomo, czy poprzednie infekcje miały wpływ na obecne zachorowania. Prawdopodobnie istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy,  o których po prostu jeszcze nie wiemy.

Na podstawie artykułu indyjskiego korespondenta BBC Soutik Biswas.

Źródła: WHO, BBC, medRxiv.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Więcej o: