Jeśli masz COVID-19, możliwe, że połowa domowników zachoruje w ciągu kilku dni - pokazują amerykańskie badania

Eksperci przypominają o szybkim odizolowaniu się od domowników, szczególnie dzieci czy osób starszych, natychmiast po zauważeniu u siebie objawów COVID-19. Wszyscy członkowie gospodarstwa domowego i osoba zakażona powinni też nosić maski w pomieszczeniach dzielonych z innymi osobami.

Badanie na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w obrębie gospodarstw domowych, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centra Kontroli i Prewencji Chorób), wskazują, że osoby chore na COVID-19 zarażają co drugiego domownika w ciągu zaledwie kilku dni. Około 75 procent zakażeń zdarza się w ciągu pierwszych pięciu dni od zachorowania pierwszej osoby w domu. W dodatku dorośli tylko w niewielkim stopniu zarażają się częściej niż dzieci. Badania prowadzono w okresie od kwietnia do września w Tennessee, Nashville i Marshfield w stanie Wisconsin.

Wszystko odbyło się dzięki współpracy samych zakażonych, którzy wypełniali odpowiednie formularze (tzw. dzienniczki objawów) oraz samodzielnie pobierali próbki śliny i z nosa codziennie przez 14 dni. Badani notowali także, ile godzin przebywali w tym samym pomieszczeniu z innymi osobami, czy dzielili z kimś sypialnię i używali tej samej łazienki, co pozostali członkowie gospodarstwa domowego.

Trzy ważne wnioski

Przenoszenie SARS-CoV-2 w ramach gospodarstwa domowego jest powszechne i do transmisji dochodzi  szybko po zachorowaniu pierwszej osoby - stwierdzili badacze. Innymi słowy, wystarcza w domu jedna zakażona osoba, aby w ciągu najbliższych siedmiu dni zaraziła się połowa domowników.

Drugi wniosek z badania dotyczy dzieci. Okazało się, że w domu zakażają się niemal tak samo często jak dorośli.

Co ciekawe - zauważają eksperci CDC - mniej niż połowa zakażonych miała objawy w momencie wykrycia infekcji, a wiele osób w ogóle nie zgłaszało żadnych symptomów COVID-19 przez co najmniej tydzień. To pokazuje, jak wiele osób może przenosić infekcję na innych domowników, nie będąc świadomym niebezpieczeństwa.

Jak się zachować w domu, jeśli jesteśmy zakażeni - zalecenia CDC

Eksperci podkreślają, jak ważne jest, aby osoby, które podejrzewają u siebie COVID-19 niezwłocznie odizolowały się od pozostałych domowników. Powinny spać oddzielnie i, jeśli to możliwe, korzystać z innej łazienki.

Osoby narażone na koronawirusa nie mogą zwlekać z izolacją do czasu potwierdzenia zakażenia testem

- czytamy na stronie CDC.

Ponadto zarówno osoba zakażona, jak i pozostali domownicy muszą nosić maski w domu, szczególnie gdy przebywają we wspólnych pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego dystansu.

- zalecają eksperci CDC.

Osoby mające kontakt z kimś, kto ma COVID-19, powinny  poddać się samoizolacji i unikać zbliżania się do innych, szczególnie do tych, którzy mają podwyższone ryzyko ciężkiego zachorowania.

- Przenoszenie SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych jest wysokie, następuje szybko i może pochodzić zarówno od dzieci, jak i od dorosłych. Szybkie zastosowanie prostych środków (samoizolacja, maski noszone w domu), może zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji - podkreślają amerykańscy eksperci.

Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

Źródła: CDC.gov, ScienceAlert.com

Więcej o: