Większość ludzi uzyskuje silną odpowiedź przeciwciał na SARS-CoV-2, która nie spada szybko

Nowe badanie dostarcza dowodów na obecność silnych przeciwciał nawet po pięciu miesiącach od zachorowania na COVID-19. Przybliża to do odpowiedzi na pytanie, czy uzyskujemy trwalszą odporność po infekcji.

Zdecydowana większość osób łagodnie lub umiarkowanie chorujących na COVID-19 wytwarza silne przeciwciała neutralizujące zakażenie, które pozostają stabilne przez co najmniej pięć miesięcy - orzekli naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai (Nowy Jork) po przeanalizowaniu danych pochodzących od ponad 30 tysięcy osób. To bardzo dobra wiadomość. Wyniki ich pracy opublikowało czasopismo "Science".

- Analizy pokazały, że u 90 procent osób po przejściu niezbyt ciężkiego COVID-19 pojawia się wystarczająco silna odpowiedź przeciwciał, aby zneutralizować wirusa, a ta odpowiedź trwa przez wiele miesięcy - zapewnia jeden z autorów badania dr Florian Krammer.

Baza, z której skorzystali naukowcy pochodzi z okresu od marca do października 2020 roku. Powstała w związku z prowadzoną przez szpital Mount Sinai rekrutacją do programu terapii plazmą rekonwalescencyjną. Ponad 72 tysiące osób zostało poddanych badaniom przesiewowym, z czego 30 082 osoby uzyskały pozytywny wynik. Uczestników badano przy pomocy testu immunoenzymatycznego (ELISA) opartego o białko S (białko kolca) koronawirusa. Test został opracowany i zweryfikowany przez uznanych badaczy i klinicystów.

- Test na obecność przeciwciał Mount Sinai wykrywa obecność lub brak przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 i, co ważne, jest w stanie zmierzyć miano (poziom) przeciwciał, które ma konkretna osoba - czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie Mount Sinai Hospital.

Test Mount Sinai posiada zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach wydane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i uznawany jest za niezwykle czuły (daje niewiele wyników fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych).

Badanie wykazało, że zdecydowana większość osób z dodatnim wynikiem testu, miała miana przeciwciał przeciw białku S na wysokim lub umiarkowanym poziomie. Ponadto sprawdzono, czy te przeciwciała są w stanie zneutralizować koronawirusa. Użyto do tego celu 120 próbek krwi pobranej od wolontariuszy, wcześniej oznaczywszy miano wirusa w każdej z nich.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce

Jak długo przeciwciała pozostają aktywne? Odpowiedź podnosi na duchu

W celu sprawdzenia, jak długo przeciwciała pozostają stabilne, ponownie przeanalizowano poziom i aktywność przeciwciał w surowicy krwi pobranej po trzech i pięciu miesiącach od tych samych osób. Naukowcy zauważyli tylko niewielki spadek miana przeciwciał nawet po pięciu miesiącach od objawów choroby.

Na razie naukowcy ostrożnie formułują wniosek, że "chociaż nie ma jeszcze rozstrzygających dowodów na to, że te przeciwciała chronią przed ponowną infekcją, to jednak jest bardzo prawdopodobne, że zmniejszają ryzyko ponownej infekcji lub łagodzą przebieg choroby w razie kolejnego zakażenia".

Źródła: MedicalXpress.com, Science, Mont Sinai Hospital

Więcej o: