Koronawirus. Utrata węchu jest jednym z objawów. Co jeszcze może oznaczać?

Utrata węchu jest jednym z objawów koronawirusa, ale nie tylko. Węch jest jednym z podstawowych zmysłów. Brak powonienia może być wynikiem wady wrodzonej, ale też alergii czy infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie są przyczyny utraty węchu?

Anosmia to całkowity nabyty lub wrodzony brak węchu. W badaniach populacyjnych stwierdzono, że zaburzenia węchu dotykają 22-24 proc. populacji, z czego anosmia dotyczy 3-6 proc. populacji. Do najczęstszych przyczyn utraty węchu zalicza się wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, choroby nosa i zatok czy alergii, które mają zazwyczaj charakter przemijający. Jest to też jeden z symptomów zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Utrata węchu przy COVID-19

Utrata węchu jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem, wymienianym przez Światową Organizację Zdrowia. Może wystąpić od 50 do 88 proc. przypadków infekcji wywołanych przez SARS-CoV-2. Co istotne, według badań naukowców z University College London, pojawia się nawet u 40 proc. osób, które nie wykazują żadnych dodatkowych objawów COVID-19.

U pacjentów zakażonych koronawirusem utrata węchu występuje nagle i nie towarzyszy jej katar czy uczucie zatkanego nosa. Dodatkowo występuje też rzeczywista utrata smaku - pacjent z COVID-19 nie jest w stanie odróżnić na przykład smaku gorzkiego od słodkiego. Według ekspertów powodem może być to, że wirus atakuje komórki nerwowe związane z wrażeniami zapachowymi i smakowymi.

Profesor Andrew Lane z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA zbadał osoby zakażone koronawirusem. Okazało się, że w obszarze nosa odpowiedzialnym za węch wykryto wysoki poziom enzymu ACE-2 (ma on umożliwiać wirusowi dostanie się do komórek organizmu i wywołanie infekcji). Jeśli naukowcy potwierdzą, że wirus faktycznie wykorzystuje te komórki do zainfekowania całego organizmu, to być może uda się znaleźć skuteczną terapię przeciwwirusową podawaną bezpośrednio przez nos.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Utrata węchu w wyniku zakażenia koronawirusem - ile trwa?

U 90 proc. osób zmysły węchy i smaków wracają w pełni lub częściowo do poprzedniej sprawności w ciągu miesiąca od zakażenia. Według badań "JAMA Otolaryngology" utrata węchu u 10 proc. pacjentów utrzymuje się znacznie dłużej. Jednym z przykładów ma być książę Karol, który zaburzenia węchu i smaku miał przez ponad trzy miesiące.

Objawy zakażenia koronawirusem

Poza utratą węchu o zakażeniu koronawirusem świadczą także inne mniej powszechne symptomy, takie jak: ból gardła, biegunka, ból głowy, zapalenie spojówek, utrata smaku, wysypka, przebarwienia palców rąk i nóg. Najczęściej występujące objawy COVID-19 to: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. U niektórych pacjentów objawami są także duszności, trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Utrata węchu - inne przyczyny

Utrata węchu może być także powodem innych schorzeń, do których zalicza się:

  • polipy nosa;
  • zapalenie zatok;
  • alergię lub katar sienny;
  • grypę lub przeziębienie;
  • urazy mechaniczne nosa;
  • uszkodzenie nerwów po urazach lub operacjach głowy;
  • zaburzenia hormonalne;
  • cukrzycę;
  • stwardnienie rozsiane;
  • chorobę Parkinsona.

Przejściowe zaburzenia węchu mogą być także wynikiem działania pestycydów lub rozpuszczalników czy stosowania niektórych leków (antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych lub nasercowych).

Zobacz też: Maseczka w samochodzie: czy trzeba nosić ją w swoim aucie?

Więcej o: