Koronawirus jest w stanie przetrwać na ludzkiej skórze pięć razy dłużej niż wirus grypy

Na ludzkiej skórze SARS-CoV-2 pozostaje stabilny przez 9 godzin. O wiele dłużej niż wirus sezonowej grypy. To dlatego pandemia COVID-19 może tak przyspieszać. Mycie rąk lub dezynfekowanie preparatami na bazie alkoholu jest kluczowe dla zapobiegania transmisji koronawirusa.

Japońscy naukowcy wykazali, że koronawirus pozostaje żywotny na ludzkiej skórze przez 9 godzin, aż pięć razy dłużej, niż wirus grypy typu A (IAV), który jest w stanie przetrwać na ludzkim ciele około 1 godz. i 40 minut. Tak długi czas aktywności koronawirusa na skórze oznacza, że łatwo jest go przenieść dalej przez kontakt z innymi ludźmi. To jeden z powodów, dlaczego epidemia COVID-19 roznosi się szybciej niż epidemia grypy.

Autorami badania są naukowcy z Uniwersytetu Kioto. Wyniki badania opublikowało czasopismo "Clinical Infectious Diseases". 

Zespół badawczy oceniał stabilność SARS-CoV-2 i wirusa grypy A (IAV) na powierzchni skóry, wcześniej mieszając je z pożywką hodowlaną i ze śluzem z górnych dróg oddechowych. Dodatkowo oceniano skuteczność dezynfekcji skóry przy pomocy 80-procentowego roztworu etanolu. Do eksperymentu użyto fragmentów skóry pobranych podczas autopsji zmarłych na COVID-19.

- Zarówno koronawirus, jak i wirus grypy giną w ciągu 15 sekund po zastosowaniu etanolu - zauważyli badacze.

Podstawowym środkiem zapobiegawczym pozostaje zatem mycie rąk. Jeżeli jednak z jakichś powodów jest to w tej chwili niemożliwe, powinniśmy przynajmniej zdezynfekować dłonie. Alkohol etylowy lub izopropylowy znajduje się w składzie każdego skutecznego środka dezynfekującego.

SARS-CoV-2 i wirus grypy szybciej ulegają inaktywacji na ludzkiej skórze, niż na innych powierzchniach, takich jak stal nierdzewna, szkło i plastik (w warunkach laboratoryjnych "żyły" nawet 28 dni). Na skórze wirus grypy ulegał szybszej inaktywacji, gdy był otoczony śluzem niż w pożywce, natomiast SARS-CoV-2 w obu środowiskach zachowywał się podobnie.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Mycie rąk jest kluczowe dla powstrzymania wirusów

W czasie pandemii - przypominają eksperci - mycie rąk konieczne jest nie tylko wtedy, gdy są brudne lub korzystaliśmy właśnie z toalety. Musimy pamiętać o umyciu rąk każdorazowo po powrocie do domu, gdy byliśmy w publicznym miejscu i dotykaliśmy klamek, wózków sklepowych, dystrybutora paliwa, ekranu bankomatu itp. 

Mycie rąk jest niezbędne przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku oraz przed jedzeniem. Ponadto przed i po opiekowaniu się osobą chorą, wymiotującą, cierpiącą na biegunkę, a także gdy zajmujemy się małym dzieckiem. Każdy kontakt ze zwierzęciem, karmą lub odchodami, dotykanie śmieci czy brudnych powierzchni powinien nas skłonić do umycia rąk. 

Pamiętajmy także o myciu lub dezynfekowaniu rąk po tym, jak wydmuchaliśmy nos, kaszleliśmy i po kichnięciu. W ten sposób mamy szansę chronić przed zarazkami siebie i innych 

Tutaj piszemy o tym, co to znaczy skutecznie myć ręce oraz jak właściwie dezynfekować dłonie.

Źródła: Clinical Infectious Diseases, MedicalXpress.com,   

Więcej o: