- Maski mają zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia i przeniesienia wirusów. To zadanie spełnią tylko wówczas, gdy będą odpowiednio używane - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney na łamach czasopisma "BMJ Open".
A zatem maski materiałowe muszą być, przede wszystkim, codziennie prane i to w wysokiej temperaturze. Nie można nosić tej samej materiałowej maseczki przez kilka dni, ponieważ sama staje się wtedy nośnikiem wirusów i bakterii.
Zarówno maski materiałowe, jak i maski chirurgiczne są zwykle zanieczyszczone po użyciu. Naukowcy przeanalizowali dane z randomizowanego badania przeprowadzonego w szpitalu jeszcze w 2015 roku na temat skuteczności masek wykonanych z materiału w zapobieganiu infekcjom wirusowym. Oczywiście, w tamtym czasie nikt jeszcze nie przypuszczał, że nadejdzie COVID-19, badania prowadzono z myślą o innych wirusach wywołujących choroby dróg oddechowych, w tym o rinowirusach i wirusach grypy oraz o sezonowych koronawirusach (tych powodujących przeziębienia).
- W przypadku masek materiałowych pranie ręczne nie na wiele się zdaje, a nawet zwiększa ryzyko zakażenia - mówią naukowcy. Analiza danych pokazała, że ci pracownicy szpitala, którzy ręcznie prali swoje maski, mieli dwukrotnie wyższe ryzyko zakażenia się wirusami, niż ci, którzy prali maski w szpitalnej pralni, a więc w odpowiednio wysokiej temperaturze.
WHO zaleca pranie masek materiałowych w pralce z użyciem gorącej wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza i detergentów, a wyniki naszej analizy potwierdzają to zalecenie
- powiedziała współautorka badań prof. Raina MacIntyre.
- Z naszym badań wyraźnie wynika, że maski z tkaniny działają (i to podobnie do masek chirurgicznych) pod warunkiem, że przed ponownym założeniem zostały dokładnie wyprane - zapewniają badacze.
- Początkowo uważano, że maski materiałowe są mniej skuteczne, ale teraz - po dokładnym przyjrzeniu się danym z badań z 2015 roku - uznano, że prawdopodobnie tak nie jest. Za tamte niekorzystne wyniki odpowiada przede wszystkim fakt, że porównywano skuteczność masek materiałowych i chirurgicznych bez uwzględnienia faktu, że były w różny sposób oczyszczane. Gdy porównano działanie masek materiałowych pranych w pralniach z działaniem maski chirurgicznej, okazało się, że jest ono podobne.
Naukowcy z różnych instytucji badawczych na świecie oceniający skuteczność wielu rodzajów masek doszli do wniosku, że na pierwszym miejscu należy postawić półmaski filtrujące N95, których używają służby medyczne. Ta profesjonalna maska jest w stanie zablokować kropelki wielkości nawet dwóch mikronów. Druga w kolejności jest maska chirurgiczna. Dobra maska materiałowa (minimum dwuwarstwowa, a najlepiej składająca się z trzech różnych warstw) jest w stanie zatrzymać około 80 procent cząstek większych niż pięć mikronów.
Źródła: MedicalXpress.com,BMJ Open, Australian Research Council