Dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę uważa, że na tym etapie należało oczekiwać, że dojdzie do poważnego kryzysu. Ludzie są już wyczerpani walką z pandemią, którą toczą już oo ponad ośmiu miesięcy.
- Wszyscy ponieśliśmy wysokie koszty, które wyczerpały nas wszystkich, niezależnie od tego gdzie mieszkamy i co robimy. W takich okolicznościach to naturalne, że odczuwamy apatię, zmęczenie i brak motywacji - mówi dr Kluge w rozmowie z BBC.
Świadomi sytuacji eksperci z WHO opracowali dokument, który ma pomóc rządom i osobom zarządzającym służbą zdrowia w uporaniu się z sytuacją.
Zmęczenie pandemią to oczekiwana i naturalna odpowiedź na przedłużający się kryzys zdrowia publicznego - dotkliwość i skala pandemii COVID-19 wymagały wdrożenia środków inwazyjnych o bezprecedensowym wpływie na życie codzienne nas wszystkich, w tym osób, które wirus nie dotknął bezpośrednio
- To zmęczenie manifestuje się jako demotywacja, niechęć do angażowania się w zachowania ochronne i szukania informacji związanych z COVID-19 oraz - u niektórych osób - jako samozadowolenie lub wyobcowanie i poczucie beznadziejności. Pojawia się stopniowo, ewoluuje w czasie i pod wpływem szeregu emocji, doświadczeń i spostrzeżeń, a także środowiska kulturowego, społecznego, strukturalnego i prawnego - czytamy w raporcie WHO.
Eksperci WHO proponują cztery kluczowe strategie dla rządów w celu utrzymania i ożywienia publicznego poparcia dla zachowań ochronnych w okresie pandemii. Dopóki nie będziemy mieć skutecznej szczepionki i dobrych metod leczenia COVID-19, konieczne jest utrzymanie wsparcia społecznego i zaangażowanie się w ochronę zdrowia całej społeczności.
Ważne jest zachowanie przejrzystości i konsekwencji w wyjaśnianiu przyczyn ograniczeń nakładanych na społeczeństwo. Należy dążyć do możliwie najwyższego poziomu uczciwości w zaleceniach i ograniczeniach.