Trzy prezentowane na targach szczepionki są na trzecim etapie prac badawczych, czyli są sprawdzane na dużych grupach ludzi. Wyniki III fazy powinny być znane do końca roku i Chińczycy mają nadzieję na szybkie uzyskanie potrzebnych zezwoleń koniecznych do wprowadzenia preparatów na rynek.
Firma Sinovac Biotech podała ponadto, że zakończyła już budowę fabryki szczepionek, która jest w stanie wyprodukować 300 milionów dawek rocznie.
Prace nad szczepionką o nazwie CoronaVac rozpoczęto 28 stycznia, a wyniki badań przedklinicznych zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science". W połowie kwietnia rozpoczęto badania fazy I i II wśród zdrowych osób dorosłych w wieku od 18 do 59 lat, mieszkańców prowincji Jiangsu - informuje firma w komunikacie prasowym. Wstępne wyniki pokazały, że preparat nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Badania fazy III rozpoczęto 21 lipca w Brazylii oraz 11 sierpnia w Indonezji. Szczepionka CoronaVac zawiera inaktywowane czyli zabite drobnoustroje.
Natomiast Chińska Narodowa Grupa Farmaceutyczna (Sinopharm) pracuje nad dwiema inaktywowanymi szczepionkami na koronawirusa, oddzielnie w Pekinie i w Wuhan. W czerwcu Chińczycy ogłosili rozpoczęcie III fazy badań klinicznych, które prowadzą teraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sinopharm poinformował już, że ich kandydat na szczepionkę wywołał odpowiedź immunologiczną, a więc produkcję przeciwciał, które prawdopodobnie utrzymają się w organizmie od roku do trzech lat.
Nad czwartą szczepionką, która również przeszła do III fazy badań klinicznych, pracuje firma CanSino Biologics. Wiadomo, że ich kandydat na szczepionkę indukował zarówno przeciwciała neutralizujące, jak i odpowiedź komórek T.
Po wyprodukowaniu szczepionki Chińczycy chcą niektóre grupy ludności zaszczepić za darmo oraz przewidują, że ostateczna cena preparatu nie będzie wysoka. Dwie dawki mają kosztować mniej niż 1000 juanów, czyli 146 dolarów.
Rząd chiński zapewnia, że gdy szczepionka COVID-19 zostanie pomyślnie opracowana i wprowadzona do użytku w Chinach, udostępnią ją światu "jako globalne dobro publiczne, aby zapewnić dostępność szczepionek, zwłaszcza w krajach rozwijających się" - jak podaje agencja Xinhua.
Obecnie na świecie do III fazy badań klinicznych dotarło dziesięciu kandydatów na szczepionkę, a wyniki spodziewane są do końca roku lub w pierwszym kwartale 2021. W przedsprzedaży zamówiono już w sumie 5,7 miliarda dawek.