Donosowa szczepionka na COVID-19 - obiecujące wstępne wyniki. Czy zadziała lepiej niż zastrzyk?

Szczepionka w formie sprayu i w dodatku bardziej skuteczna niż te podawane domięśniowo? Testowana właśnie szczepionka donosowa zdaje się działać jak żadna inna.

Firma biotechnologiczna Altimmune (USA) poinformowała o pozytywnych wynikach badań przedklinicznych szczepionki, nad którą pracuje wraz z naukowcami z Uniwersytetu Alabama w Birmingham (USA). Próbna szczepionka nazwana AdCOVID wyróżnia się na tle innych sposobem, w jakiej ma być podawania. Jest to preparat donosowy w postaci sprayu. Zdecydowana większość laboratoriów na świecie zajmuje się zaś szczepionką domięśniową.

Prace nad potencjalną szczepionką przeciw koronawirusowi trwają w co najmniej 160 laboratoriach na świecie (wg danych WHO). 30 eksperymentalnych szczepionek jest już na etapie prób klinicznych z udziałem ludzi, a 25 kolejnych ukończyło badania przedkliniczne i szykuje się do kolejnego etapu.

Obiecujące pierwsze dane na temat szczepionki w formie sprayu

W komunikacie prasowym czytamy: "Najnowsze badanie wykazało silną stymulację specyficznych dla antygenu limfocytów T CD4+ i CD8+ w płucach myszy już 10 dni po pojedynczym szczepieniu donosowym, z odpowiedziami silnie ukierunkowanymi na limfocyty T CD8+".

Oznacza to, że próbna szczepionka AdCOVID wywołała w płucach zwierząt silną odpowiedź układu immunologicznego w postaci limfocytów T wyspecjalizowanych w rozpoznawaniu i zabijaniu zakażonych przez koronawirusa komórek. Limfocyty specyficzne dla antygenu - to komórki rozpoznające białko koronawirusa jako agresora.

Komórki T są odpowiedzialne za tzw. komórkową odpowiedź odpornościową, a zatem ich obecność świadczy o tym, że organizm pracuje już nad długoterminową ochroną przed chorobą. Można wśród nich wyróżnić komórki T CD4+ i CD8+, co oznacza, że na ich powierzchni jest glikoproteina o nazwie CD4 lub CD8, która pomaga rozpoznać wrogie białko, w tym przypadku białko na powierzchni koronawirusa. Limfocyty T CD8+ to "zabójcy" patogenów.

Reakcja organizmu (w tym wypadku myszy) na podaną próbną szczepionkę na COVID-19 jest unikalna. - Specyficzne dla antygenu odpowiedzi komórek T CD4+ i CD8+ w płucach nie zostały wcześniej wykazane w przypadku zaawansowanych kandydatów na szczepionkę COVID-19 - piszą naukowcy w komunikacie prasowym.

Uważa się, że odpowiedź komórek T śluzówki w drogach oddechowych zależy od donosowej drogi podania i uważamy, że może ona zapewnić dodatkową ochronę przed COVID-19

- tak podsumowują naukowcy najnowsze badania nad szczepionką AdCOVID.

Pierwsze wyniki badania przedklinicznego próbnej szczepionki donosowej AdCOVID twórcy przedstawili już 13 lipca. Wykazali, że ich preparat stymuluje silną ogólnoustrojową odpowiedź w postaci przeciwciał neutralizujących wirusa oraz przeciwciał IgA w śluzówce skierowanych przeciwko białku S kolca koronawirusa.

Po tych wstępnych obiecujących wynikach firma Altimmune zajęła się produkcją określonej partii szczepionki AdCOVID, aby można było przekazać ją do badań nad bezpieczeństwem i immunogennością w ramach I fazy badań klinicznych na ludziach, które mają się rozpocząć w czwartym kwartale 2020 r.

Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?

Jakie zalety ma szczepionka, którą po prostu się wdycha?

Podkreśla się, że szczepionka w formie sprayu ma sporo plusów wynikających ze sposobu jej podawania i dystrybucji. Taka szczepionka nie wymaga użycia igieł, strzykawek i nie sprawia większych problemów przy jej podawaniu. Można ją szybko aplikować i niekonieczny jest do tego wyspecjalizowany personel medyczny. Ponieważ jest w postaci sprayu, nie wymaga, jak wiele innych szczepionek, skomplikowanego systemu potrzebnego do chłodzenia lub zamrażania preparatu, co znacznie ułatwia chociażby transport - podkreślają twórcy szczepionki.

Źródła: MedicalXpress.com, University of Alabama at Birmingham,Altimmune

Więcej o: